Coraz więcej kradzieży sprzetu rolniczego w Niemczech. Polacy zamieszani w ten proceder

- Kradną wszędzie, z gospodarstwa, u handlarza, nawet zaparkowane maszyny – denerwuje się przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników. Wobec kogo kieruje swoja złość? Winni są złodzieje, którzy wymontowują z maszyn rolniczych kosztowne urządzenia GPS lub kradną cały ciągnik. Wszystko wskazuje na to, że w proceder zamieszani są także Polacy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wśród złodziei u naszych zachodnich sąsiadów przybywa amatorów sprzętu rolniczego.
Wśród złodziei u naszych zachodnich sąsiadów przybywa amatorów sprzętu rolniczego. (East News)

Niemiecka policja coraz częściej ma do czynienia z nowym rodzajem kradzieży: z gospodarstw i pól giną maszyny rolnicze lub tylko ich części – donosi Deutsche Welle. Welle. Najwięcej takich kradzieży zdarza się w czasie żniw. Ich ofiarami padają przede wszystkim rolnicy ze wschodnich landów, choć na mniejszą skalę, ofiarami są także rolnicy z landów zachodnich. W Dolnej Saksonii przestępcy włamali się w tym roku do co najmniej 20 maszyn rolniczych. Ich właściciele tracą nie tylko kosztowne części, ale i ponoszą straty w produkcji, a ponadto mają do zapłacenia wyższe składki ubezpieczeniowe.

Policja przypuszcza, że kradzieżą zajmują się międzynarodowe zorganizowane grupy przestępcze. Jak dotąd udało się zatrzymać złodziei z Litwy, Rumunii i Polski.

Zobacz też:
Metoda "na walizkę". Tak się teraz kradnie samochody w Polsce

Przestępcy włamali się do 20 traktorów i kombajnów, a szkody z tego tytułu wyniosły ok. 240 tys. euro. Łupem przestępców padły także trzy kompletne ciągniki z wysokiej jakości technologią GPS. Straty wyniosły około miliona euro.

Kradzieży przybywa z każdym rokiem

– Złodzieje kradną albo całe systemy GPS albo pojedyncze części, takie jak odbiornik, monitor czy komputer – mówi rzecznik Krajowego Urzędu Kryminalnego (LKA) Saksonii-Anhalt Andreas von Koss. Łupem padają także urządzenia umożliwiające nawożenie pól. Od stycznia do listopada br. odnotowano 24 takich kradzieży, ponad połowa miała miejsce na południu tego landu.

Polub WP Wiadomości