Coraz więcej cyberataków w Polsce. To ma być rekordowy rok
Według izraelskich ekspertów od bezpieczeństwa IT, liczba ataków na polskie przedsiębiorstwa i instytucje w 2024 r. może przekroczyć 100 tys. To rekordowy rok pod tym względem - pisze, powołująca się na nich "Rzeczpospolita".
Jak wylicza "Rzeczpospolita", już trzy czwarte polskich firm doświadczyło cyberataku. Ofiarą hakerów padło niemal co trzecie polskie przedsiębiorstwo w sektorze handlu detalicznego, a średnia suma szacowanych strat na jedną firmę wyniosła przeszło 8 mln zł, co daje w sumie niemal 90 mld zł w tej jednej branży.
Zdaniem izraelskich ekspertów od bezpieczeństwa IT, jeszcze w tym roku liczba hakerskich ataków ma skoczyć o 25 proc. - do 100 tys. To o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej, gdy doświadczyliśmy 80 tys. ataków.
- Obecnie liczba ataków na podmioty w naszym kraju oscyluje wokół 2 tys. tygodniowo -szacuje Wojciech Głażewski, dyrektor izraelskiej firmy Check Point w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cyberataki. Jakie firmy hakerzy biorą na cel?
Specjaliści z USA, zajmujący się wyszukiwaniem autorów cyberataków, zidentyfikowali agentów rosyjskiego wywiadu GRU. Za obiekt ataków obrali kraje NATO, w tym Polskę. Celowali m.in. w polskie firmy transportowe i logistyczne przy wykorzystaniu oprogramowania szyfrującego dane i wymuszającego okup (tzw. ransomware).
Z kolei Kamil Sadkowski, analityk z Eset, ujawnia, że ataki miały miejsce także w takich branżach, jak produkcja, farmaceutyka, hotelarstwo, usługi finansowe czy opieka zdrowotna.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał niedawno, że są w GRU dwie grupy atakujące Polskę. Ich celem są też m.in. infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa.
Źródło: Rzeczpospolita/WP