Coraz mniej uchodźców składa wnioski w Polsce. Spadek o 75 proc.
W tym roku złożono na razie 554 wniosków o azyl. W ubiegłym roku w podobnym okresie złożono ich blisko 6 tys. W większości składali je Czeczeni. Mniej wniosków to efekt polityki wobec migrantów.
08.08.2017 | aktual.: 08.08.2017 10:12
Ubiegający się o azyl lub ochronę międzynarodową pochodzą przede wszystkim z krajów byłego ZSRR, głównie Rosji, Ukrainy, Tadżykistanu, Kirgistanu, Armenii, Gruzji i Białorusi.
Według "Rzeczpospolitej" to efekt polityki rządu wobec uchodźców. W zeszłym roku straż graniczna odmówiła 42 tys. osobom wjazdu na terytorium Polski. Od dwóch lat Straż Graniczna jest krytykowana za swoje działania, bo ma nie dopuszczać do złożenia wniosku o azyl i odsyłać ludzi z granicy. Straż Graniczna odpiera zarzuty tłumacząc, że tylko weryfikuje cel przyjazdu. Jeśli cel przyjazdu jest inny niż poszukiwanie ochrony to odmawia się wjazdu.
Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem warunki, w jakich odbywają się rozmowy z cudzoziemcami, mogą mieć wpływ na treść udzielanych przez nich odpowiedzi. Jego zdaniem przepisy nie dają możliwości Straż Graniczna na jakąkolwiek wstępną weryfikację podawanych przez cudzoziemca informacji.
Po negatywnej weryfikacji Straży Granicznej wiele osób koczuje przy polskiej granicy. Gazeta na potwierdzenie tego przytacza statystyki, z których wynika, że wzrosła liczba wniosków składanych przez osoby, które już raz nie otrzymały pozytywnej decyzji. Jest to 42 proc. wszystkich wniosków i jest to wzrost z poziomu 20 proc.