ycipk-4byccn

Coraz mniej niebezpiecznych islamistów w Niemczech

Spada liczba potencjalnie niebezpiecznych islamistów w Niemczech. Na listach organów ścigania jest obecnie ponad 600 takich osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy obawiają się powrotu do kraju bojowników ISIS
Niemcy obawiają się powrotu do kraju bojowników ISIS (@picture alliance/dpa/P. Zinken)
ycipk-4byccn

We wrześniu niemieckie organy ścigania miały na swoich listach 688 potencjalnie niebezpiecznych islamistów - poinformowało w środę MSW Niemiec, w odpowiedzi na pytanie Zielonych. Jeszcze w marcu było ich 748.

- Spośród 688 osób uważanych za potencjalnie niebezpieczne, 108 to islamiści, co do których służby mają informacje, że powróciły ze stref konfliktu na terenie Syrii i Iraku - oświadczyło ministerstwo.

Po inwazji Turcji

ycipk-4byccn

Jak przypomina agencja dpa, osoby określane przez służby jako "potencjalnie niebezpieczne” to te, które mogą być zdolne do przeprowadzenia poważnych aktów przemocy oraz ataków terrorystycznych.

Na razie nie wiadomo, ilu Niemców walczących w bojówkach tzw. Państwa Islamskiego zbiegło z więzień w wyniku ataku Turcji na Kurdów w ostatnich dniach - informuje dpa.

Bojownicy ISIS byli dotychczas przetrzymywani w kontrolowanych przez Kurdów obozach na północnym-wschodzie Syrii. W ostatnich dniach, w obliczu tureckiej ofensywy wymierzonej w kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), ostrzegano, że dżihadyści mogą wykorzystać sytuację i uciec.

Powrót bojowników

ycipk-4byccn

- Dla niemieckiego rządu byłoby bardzo niebezpieczne, gdyby teraz oślepił go gwałtowny spadek liczby potencjalnie niebezpiecznych osób - powiedziała Irene Mihalic, rzeczniczka Zielonych ds. polityki wewnętrznej.

Jak dodała, powrót do Niemiec bojowników z tzw. Państwa Islamskiego wciąż stanowi poważne zagrożenie dla kraju.

Niemiecki rząd oświadczył, że nie zmniejszy się liczba funkcjonariuszy zaangażowanych w monitorowanie radykalnych islamistów w Niemczech. Jak podkreślono, obecna sytuacja w północnej Syrii jest alarmująca.

ycipk-4byccn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4byccn

ycipk-4byccn
ycipk-4byccn