Trwa ładowanie...

Coraz bliżej stałych amerykańskich baz w Polsce. Wspólna deklaracja ambasadorów

"Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki" - czytamy we wspólnym liście ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher i ambasadora Polski w Waszyngtonie Piotra Wilczka.
Share
Bazy US Army miałyby powstać już w następnym roku
Bazy US Army miałyby powstać już w następnym rokuŹródło: PAP/EPA
d48yl4g

Dziennik podaje, że wspólna deklaracja ambasadorów USA i Polski znacząco zwiększa szanse na powstanie baz US Army na terenie naszego kraju. Jak wynika z nieoficjalnych informacji gazety, decyzja o większym zaangażowaniu amerykańskich sił zbrojnych od przyszłego roku jest przesądzona.

Nadal jednak nie wiadomo, jaki charakter miałaby mieć obecność amerykańskich sił zbrojnych. W grę wchodzą dwa scenariusze: żołnierze, tak jak w Niemczech mogliby mieszkać w specjalnych kompleksach wraz ze swoimi rodzinami lub, jak Norwegii, powstałyby składy amerykańskiej broni.

Ambasadorowie zapewnili w liście, że będą "niestrudzenie pracować nad tym, aby cele deklaracji były realizowane poprzez konkretne działania". Podkreślili również, że wysiłki USA "by zwiększyć bezpieczeństwo Polski, zwiększą bezpieczeństwo Europy".

d48yl4g

Zobacz także: Adam Hofman o PiS-ie: dziubali te gminy i dziubali i swoje zrobili

Sygnatariusze listu zwrócili również uwagę na kwestię bezpieczeństwa energetycznego regionu. Ich zdaniem, "projekty utrudniające dywersyfikację źródeł energii, zwłaszcza takie jak Nord Stream 2, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego". Dyplomaci zobowiązali się też do wzmocnienia partnerstwa między oboma krajami i pracy na rzecz pogłębiania polsko-amerykańskiej wymiany handlowej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48yl4g

Podziel się opinią

Share
d48yl4g
d48yl4g
Więcej tematów