Trwa ładowanie...

Co zrobi Duda ws. Lex Czarnek? Doradca prezydenta zabiera głos

Prezydent raczej się przychyli do noweli Prawa oświatowego, ale analiza jest nieskończona - powiedział doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. Zgodnie z oczekiwaniami prezydenta rola rodziców w procesie wyrażania zgody na obecność w szkołach rozmaitych inicjatyw społecznych, została zwiększona - dodał.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezydent Andrzej Duda
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezydent Andrzej Duda Źródło: East News, fot: Beata Zawadzka
d1o35ov

Nie gasną kontrowersyjne głosy w sprawie nowelizacji prawa oświatowego. Według zapewnień, Lex Czarnek ma umożliwiać rodzicom i szkołom większą kontrolę nad proponowanymi zajęciami dodatkowymi, oferowanymi przez organizacje i stowarzyszenia.

Projekt poselski nad prezydenckim

Nowelizacja prawa oświatowego została uchwalona przez Sejm w piątek. Spośród dwóch projektów: prezydenckiego oraz poselskiego, to właśnie zapisy tego drugiego znalazły się w wersji projektu wybranej przez Sejm.

Na temat tego, jaka może być reakcja prezydenta Andrzeja Dudy, podczas audycji "Śniadanie w Trójce" w Programie Trzecim Polskiego Radia wypowiedział się doradca społeczny prezydenta, Andrzej Zybertowicz.

d1o35ov

- Jak zwykle jego zespół przyjrzy się tej ustawie szczegółowo. Natomiast wiem, że zgodnie z oczekiwaniami prezydenta rola rodziców w procesie wyrażania zgody na obecność w szkołach rozmaitych inicjatyw społecznych, oddolnych, została zwiększona w tej ustawie, a nie zmniejszona - cytuje słowa Zybertowicza PAP.

Doradca podkreślił jednak wyraźnie, że "prezydent raczej się przychyli, ale analiza jest nieskończona".

Poważny spór światopoglądowy

Zybertowicz wskazał, że w tle ustawy znajduje się "poważny spór światopoglądowy". Wspomniał o wielkim problemie, obecnym jego zdaniem powszechnie na Zachodzie i docierający już do polskich szkół.

d1o35ov

- Organizacje promujące tranzycję, organizacje, które wchodzą do szkół w części świata anglosaskiego, w stosunku do dzieci jeszcze poniżej 10 roku życia, mówią: "masz jakiś problem, nie dajesz sobie rady ze sobą, to prawdopodobnie urodziłeś się w złym ciele". Potem te dzieci są okaleczone nieraz na wiele lat - podkreślił Zybertowicz.

Nieco inne zdanie na temat Lex Czarnek wyrazili członkowie opozycji.

- Ustawa jest zła, bo ona ma zabijać w polskiej szkole jakiekolwiek przejawy myślenia, otwartości na świat, poznawania, uczenia się konstruktywnego sporu - powiedział Marcin Kierwiński z KO.

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) zwrócił uwagę na problem z organizacjami, których celem jest realna pomoc w obliczu bieżących problemów i zagrożeń. Do tej pory takie organizacje mogły działać jako ważne wsparcie w walce z aktualnymi problemami w szkołach i przedszkolach. Po nowelizacji trzeba będzie dwóch miesięcy, by otrzymać ewentualną zgodę na przeprowadzenie zajęć z dziećmi.

Zobacz też: Emerytka pochwaliła rząd. Druga do niej "mi Kaczyński nie daje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1o35ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o35ov
Więcej tematów