Czym jest "El Nino"?
Zjawisko znane pod hiszpańskim słowem oznaczającym tyle co polskie "dzieciątko" zaczyna się u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej, gdzie przestają wiać wschodnie ciepłe wiatry, zwane pasatami. Powoduje to zahamowanie zjawiska "upwellingu", czyli pompowania zimnych wód z dna oceanu ku górze. Zmienia się wówczas kierunek przepływu prądów morskich, które przemieszczają się z Oceanii ku Ameryce Południowej.
Następnie pojawia się swoisty "efekt domina". Jedne masy powietrza wpływają na drugie, w związku z czym pogoda zaczyna się zmieniać na całym świecie. Największy wpływ "El Nino" ma zimą na Kanadę i południowo-wschodnią Azję, gdzie robi się nadzwyczaj ciepło. Zimno jest natomiast na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie z kolei zwykle temperatury nawet o tej porze roku są dość wysokie. Mowa o nawet kilkustopniowych różnicach.
Dodać należy, że "El Nino" jest zjawiskiem niebezpiecznym, wywołującym przykre skutki. W zależności od regionu Ziemi przynosi szereg konsekwencji, takich jak silne susze, ulewy, a nawet powodzie. Podczas jego trwania mocno cierpi rolnictwo i rybołówstwo, przede wszystkim na półkuli południowej.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">