Trwa ładowanie...

Co z Eurowizją 2023? Jest oficjalnie oświadczenia ws. miejsca konkursu

Jest ostateczne oświadczenie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) ws. Eurowizji 2023. Konkurs na pewno nie odbędzie się w Ukrainie. Jest oficjalny komunikat w tej sprawie.

Ostateczny komunikat ws. Eurowizji 2023Ostateczny komunikat ws. Eurowizji 2023Źródło: East News, fot: MARCO BERTORELLO
d1ol5gz
d1ol5gz

W czwartek EBU wydało oświadczenie, w którym ostatecznie potwierdzono, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w Ukrainie. Nie poinformowano jednak o tym, gdzie ma się odbyć Eurowizja 2023. Komunikat udostępniono na oficjalniej stronie internetowej Europejskiej Unii Nadawców.

W komunikacie zaznaczono, że organizacja rozumie w pełni rozczarowanie Ukrainy z powodu odebrania jej organizacji tego konkursu.

d1ol5gz

Zaznaczono jednak, że bezpieczeństwo każdego, kto pracuje przy tej imprezie i bierze w niej udział, musi być stawiane na pierwszym miejscu.

Zobacz też: Ukraina wygra wojnę? "Rosjanie mogą sobie pozwolić na jeszcze większe straty"

Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie. Ostateczny komunikat

W oświadczeniu EBU przekazano także, że co najmniej 10 000 osób, w tym ekipy filmowe i dziennikarze, jest akredytowanych do pracy w Eurowizji. Co więcej, w imprezie uczestniczy co roku około 30 tysięcy fanów konkursu z całego świata.

d1ol5gz

Organizacja zaznaczyła także że regulamin Eurowizji stanowi, że można go przełożyć w sytuacji siły wyższej, takiej jak wojna.

EBU o opiniach ekspertów

W komunikacie EBU poinformowała o tym, że wróciła się do zewnętrznych ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Ci stwierdzili, że zaproponowane środki zaradcze w celu złagodzenia zagrożeń podczas organizacji konkursu w Ukrainie są niewystarczające dla międzynarodowej imprezy publicznej.

Gdzie Eurowizja 2023?

"Jeśli chodzi o możliwość zorganizowania konkursu w pobliżu granicy z innym krajem, parametry techniczne proponowanych miejsc i brak niezbędnej infrastruktury środowiskowej nie spełniają wymagań Eurowizji" - dodano w komunikacie.

d1ol5gz

Przypomnijmy, że 17 czerwca EBU poinformowała opinię publiczną o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się w Ukrainie. Jak powód podano bezpieczeństwo. Organizacja dodała, że rozpocznie rozmowy z BBC, jako publicznym nadawcą w Wielkiej Brytanii na temat ewentualnego podjęcia się roli gospodarza konkursu w 2023 roku.

Z kolei ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko oświadczył, że Kijów nie zgadza się z tą decyzją i zapowiedział, że Ukraina będzie żądać jej cofnięcia.

Konkurs Eurowizji 2022 wygrała Ukraina. Kraj ten reprezentował zespół Kalush Orchestra. Zgodnie z zasadami zwycięski kraj jest gospodarzem imprezy w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ol5gz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1ol5gz
Więcej tematów