Co Polak myśli o sobie, a co o Europejczyku?
Według CBOS, autostereotyp Polaka odbiega od jego wyobrażenia o typowym Europejczyku.
W obrazie Polaka na plan pierwszy wysuwa się jego orientacja wspólnotowa, zarówno na poziomie rodziny, grupy religijnej, jak i narodu. Natomiast typowemu Europejczykowi przypisywana jest orientacja indywidualistyczna - nastawienie na własny rozwój, sukces, samorealizację.
Wizerunek typowego mieszkańca Europy Zachodniej jest ogólnie lepszy od autocharakterystyki Polaka. Europejczyk częściej postrzegany jest jako kulturalny, wykształcony, uczciwy, a także życzliwy, pewny siebie, zaradny.
Obecnie opinie o typowym Polaku są pod pewnymi względami zbliżone do opinii o typowym Europejczyku. Np. częściej niż w minionej dekadzie sądzimy, że Polak szanuje pracę, dobrze pracuje, jest oszczędny.
69% badanych sądzi, że obecnie typowy Polak szanuje pracę, tj. tylko o 10 punktów procentowych mniej niż dotyczy to "typowego Europejczyka". Z kolei 53% ankietowanych uważa, że typowi Polacy obecnie oszczędzają - o 13 punktów procentowych mniej niż dotyczy to "typowych Europejczyków".
Natomiast - według CBOS - duże dysproporcje są zauważalne, gdy chodzi o warunki bytowe. Sądzimy - jak wynika z badań - iż tylko 15% Polaków żyje w dobrych warunkach, a aż 86% Europejczyków. (aka)