PolskaCo o seksie może wiedzieć zakonnica lub WF-ista?

Co o seksie może wiedzieć zakonnica lub WF‑ista?

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton", która zorganizowała w Warszawie happening "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV", przekonywała młodych by, jeśli decydują się na seks, zadbali o to, by był on bezpieczny.

Co o seksie może wiedzieć zakonnica lub WF-ista?
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

- Walentynki to dzień randek, tego dnia młodzież często decyduje się na swój pierwszy raz. Chcemy przekazać młodym ludziom, by - jeśli decydują się na seks - był to seks bezpieczny - powiedziała Anna Grzywacz z grupy "Ponton".

Przedstawiciele grupy rozdawali różowe balony z napisem: "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV", prezerwatywy z ulotką informującą o chorobach wenerycznych, a także o sytuacjach, w których istnieje zagrożenie zarażeniem wirusem HIV. Dostępny był też poradnik dla młodzieży: "Jak dojrzewać i nie zwariować".

Grzywacz podkreśliła, że "Ponton" prowadzi także akcję na rzecz prowadzenia rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Podczas happeningu zachęcano do pisania w tej sprawie życzeń do minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas. - W wielu szkołach, szczególnie w dużych miastach, jest prowadzona edukacja seksualna; ale inaczej sytuacja wygląda w szkołach w mniejszych miejscowościach - powiedziała Grzywacz.

- Z naszych badań wynika, że wychowanie do życia w rodzinie często prowadzą osoby do tego nieprzygotowane: nauczyciel WF-u, biologii, języka polskiego czy katecheta - ksiądz lub zakonnica. Natomiast międzynarodowe standardy określają, że edukacja seksualna powinna być prowadzona neutralnie światopoglądowo - zaznaczyła. W ubiegłym roku do ówczesnej minister edukacji Katarzyny Hall wysłano ok. 100 pocztówek w tej sprawie.

Grupa "Ponton" działa w Polsce przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. By zostać edukatorem seksualnym, trzeba przejść cykl szkoleń, które polegają na spotkaniach z ginekologami, seksuologami, pedagogami i innymi specjalistami. Grupa prowadzi akcje informacyjne w szkołach, poradnictwo przez internet. W każdy piątek w godz. 16-20 udostępnia linię telefoniczną: 22 635 93 92, pod którą młodzież może porozmawiać na tematy dotyczące seksualności, dojrzewania.

W ramach programu nauczania w polskich szkołach prowadzony jest przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie"; nie jest on obowiązkowy, nie wystawia się z niego ocen. Rodzice, którzy nie chcą, aby dziecko uczestniczyło w zajęciach, na początku roku szkolnego muszą złożyć odpowiednią deklarację. Przedmiot obowiązuje od V klasy szkoły podstawowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)