Co najbardziej irytuje Polaków w służbie zdrowia? Interesujący sondaż
Kwestii, które mogłyby działać lepiej w służbie zdrowia jest sporo. Co jednak jest największym problemem w oczach Polaków? W najnowszym sondażu respondenci wskazują na dwie kluczowe kwestie.
31.05.2021 08:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudności z dostanie się do specjalisty były najczęstszą odpowiedzią udzielaną w badaniu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Na ten problem wskazało aż 32,5 proc. pytanych, zarówno wśród kobiet i mężczyzn oraz bez względu na deklarowane poglądy polityczne.
Drugą najczęściej wskazywaną kwestią był czas oczekiwania na wizytę (27,4 proc.), a trzecią problem z dostaniem się do lekarza rodzinnego (15 proc.).
Wśród kluczowych problemów znalazła się ponadto również jakość opieki (8,7 proc.), problemy w izbie przyjęć (5,3 proc.) oraz problemy z dostaniem się do szpitala (2,9 proc.)
Zobacz też: łamał przepisy TIR-em. Kierowca miał pecha, nagrała go podlaska policja
8,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać, co jest problemem w służbie zdrowia.
Czas oczekiwania największym problemem wśród młodych
Na tle reszty badanych w sondażu wyróżniła się jedna grupa wiekowa. Dla osób w wieku 18-29 lat największym problemem był czas oczekiwania na wizytę. Wskazało go aż 43 proc. pytanych w tym przedziale wiekowym.
Wysoki odsetek, bo aż 22 proc. osób z tej grupy wskazało na jakość opieki.
Autorzy badania wskazują też na odpowiedzi osób deklarujących swoje poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 49 proc. głosujących na KO za największy problem uznało dostanie się do specjalisty. Niemal tyle samo razy wyborcy Lewicy wskazali z kolei na "czas oczekiwania".
Wśród głosujących na Zjednoczoną Prawicę 32 proc. badanych wskazało na problem z dostaniem się do specjalisty, a 23 proc. na czas oczekiwania.
Najbardziej niezdecydowani w tej kwestii byli wyborcy PSL i Kukiz’15. Wśród nich ponad co piąty (22 proc.) nie potrafił wskazać, jakie są największe problemy służby zdrowia.
Sondaż przeprowadzono 21 maja metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na grupie 1000 respondentów.
Przeczytaj też:
Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna