Trwa ładowanie...

Ministerstwo Zdrowia opublikował dane dotyczące szczepionek przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało oficjalne dane dotyczące tego ile osób zakaziło się koronawirusem po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19, a ile zmarło po zaszczepieniu się.

Share
Ministerstwo Zdrowia opublikował dane dotyczące szczepionek przeciw COVID-19
Ministerstwo Zdrowia opublikował dane dotyczące szczepionek przeciw COVID-19Źródło: Unsplash.com, Fot: Mat Napo
d34mz01

Ministerstwo Zdrowia udostępniło dane dotyczące osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 oraz tych, którzy zmarli z powodu COVID-19 pomimo otrzymania szczepionki. Z danych opublikowanych przez resort zdrowia wynika, że do 18 maja w Polsce nie odnotowano żadnego zgonu po przyjęciu szczepionki.

Po której szczepionce odnotowano najmniej zgonów?

Najniższy odsetek zgonów po szczepieniu udokumentowano po podaniu szczepionki Johnson & Johnson, największy zaś po preparacie Pfizer BioNTech. Z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że najwięcej zgonów wystąpiło po przyjęciu szczepionki Pfizer. Wynika to z faktu, że jest to szczepionka, którą zaszczepiło się do tej pory najwięcej osób.

d34mz01

Jej pierwszą dawkę przyjęło prawie 8 mln osób, czyli niemal połowa wszystkich, którzy się w Polsce zaszczepili. Szczepionkę AstraZenekę przyjęło niecałe 2,5 mln osób. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że informacje przekazane przez MZ są obarczone pewnym błędem, gdyż dane te są wyłącznie obserwacyjne.

Dr Feleszko o stanie psychicznym dzieci po pandemii koronawirusa

Zgony i zakażenia po szczepieniu przeciw COVID-19. Kiedy do nich dochodzi?

Wśród informacji zaprezentowanych przez resort jest mowa o tym, że łącznie po szczepieniu zgon nastąpił u 0,011 proc. osób bez chorób współistniejących i u 0,036 proc. pacjentów, którzy mieli takie choroby.

Z danych wynika, że do zakażenia po szczepieniu w przypadku preparatów AstraZeneki, Moderny czy Johnson & Johnson dochodziło średnio między dziewiątym a osiemnastym dniem od szczepienia.

d34mz01

Naukowcy nie widzą w tym nic dziwnego - w takim krótkim czasie organizm nie jest w stanie wytworzyć pełnej odpowiedzi immunologicznej, stąd możliwe zakażenie. Jak tłumaczą, część pacjentów nawet po przyjęciu dwóch dawek szczepionki, nie wytwarza przeciwciał ochronnych bądź wytwarza je w śladowej ilości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34mz01

Podziel się opinią

Share
d34mz01
d34mz01
Więcej tematów