Co na to Przemysław Czarnek? Wrocław wprowadza lekcje o Konstytucji RP
We wrocławskich szkołach i przedszkolach uczniowie poznają Konstytucję RP w ramach realizacji podstawy programowej. To część działań edukacyjnych przygotowujących młodych wrocławian do życia w społeczeństwie obywatelskim, szanującym prawa i wolności człowieka. Nie wiadomo, jak na ten pomysł zareaguje minister Przemysław Czarnek.
Jak informuje wrocławski magistrat, lekcje o Konstytucji RP przeznaczone są dla dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas zajęć nauczyciele mówią m.in. o roli i znaczeniu konstytucji w życiu obywatela oraz o jej poszczególnych zapisach.
Co na to Przemysław Czarnek? Wrocław wprowadza lekcje o Konstytucji RP
- To ważne, aby młodzi wrocławianie znali Konstytucję RP oraz wynikające z niej prawa i obowiązki. Ten dokument dotyczy bowiem każdego z nas, bez wyjątku. A szkoły i przedszkola to miejsca, gdzie taka wiedza powinna być zgłębiana - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Tematyka zajęć
• przedszkola i edukacja wczesnoszkolna: tematyka Konstytucji RP przejawia się w poznawaniu zasad, norm i świąt narodowych,
• w klasach 4-8 szkoły podstawowej: tematyka Konstytucji RP poruszana jest na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, godzinach wychowawczych, a nawet na języku polskim,
• w szkołach ponadpodstawowych: tematyka Konstytucji RP poruszana jest na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, godzinach wychowawczych, w niewielkim zakresie na języku polskim, przedsiębiorczości, a także na etyce (w zakresie praworządności i praw człowieka).
Nauka zdalna do przedłużenia? Wirusolożka o obostrzeniach
Liczbę godzin z przedmiotu wiedza o społeczeństwie w tygodniu określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. 2019 poz. 639).
- Nauczyciele otrzymali scenariusze takich zajęć. Jednak specyfika i forma ich przeprowadzania zależy już indywidualnie od prowadzącego. Oczywiście zakres tematyczny dostosowany jest do wieku dzieci oraz ich zainteresowań - podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.
Zakres zajęć z Konstytucji RP we Wrocławiu
- Zgodnie z wymogami podstawy programowej te zajęcia prowadzone są w zasadzie nieustająco, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i przede wszystkim bardzo dumni, że nasi uczniowie znakomicie znają konstytucję - opowiada Anna Skubisz, nauczycielka w XII LO we Wrocławiu.
Podczas zajęć licealiści uczą się m.in. o wszelkich zasadach konstytucyjnych i kwestiach związanych z ochroną praw, swobód i wolności obywatelskich. Do tego poznają obowiązki obywateli w stosunku do państwa oraz zakres działania instytucji powołanych w celu ochrony praw obywatelskich.
- Interesuję się prawem obowiązującym w Polsce, a lekcje prowadzone w mojej szkole umożliwiają mi zapoznanie się m.in. z Konstytucją RP. Ostatnio poruszaliśmy tematy dotyczące stanów nadzwyczajnych - mówi Mikołaj, uczeń XII LO we Wrocławiu.
Scenariusze zajęć "Konstytucja" opracowało Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Ministrowi nie podobają się lekcje o Konstytucji RP
Warto w tej sytuacji przypomnieć, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czerwcu krytykował szkoły za udział w akcji "Tour de Konstytucja", która miała za zadanie popularyzować treść polskiej ustawy zasadniczej. Natomiast w październiku zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach Aleksandra Sutowska, po tym jak w tej placówce odbyła się lekcja na temat polskiej konstytucji.
Wnioskował o to rzecznik komisji dyscyplinarnej oraz rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Wcześniej w tej sprawie interweniowała również małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która złożyła u burmistrza Dobczyc wniosek o odwołanie dyrektorki. Ten jednak stwierdził wtedy, że nie zrobi tego zanim cała sprawa nie zostanie dokładnie zbadana.