Co mają na Gilowską?
Rzecznik Interesu Publicznego podejrzewa, że Zyta Gilowska skłamała, twierdząc, że nie współpracowała z peerelowską Służbą Bezpieczeństwa. Powołuje się na dokumenty znalezione w archiwach IPN. "Dziennik" ustalił, co znajduje się w tych dokumentach.
26.06.2006 | aktual.: 26.06.2006 11:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według gazety, zawartość dokumentów IPN nie przesądza jeszcze, że Zyta Gilowska była agentem SB. W grudniu i styczniu 2005/2006 w archiwum IPN w Lublinie odnalezione zostały trzy raporty SB z informacjami przypisywanymi tajnemu współpracownikowi "Beata". Z zapisów ewidencyjnych wynika, że TW "Beata" to Zyta Gilowska. Według nieoficjalnej wiedzy gazety informacje od TW "Beata" dotyczą osób, które przyjeżdżały pod koniec lat 80. z Zachodu na letnią szkołę polonijną na KUL - wykładowców i studentów.
Zyta Gilowska miała zostać zarejestrowana w latach 80. jako tajny współpracownik wydziału II Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie, czyli tamtejszej komórki kontrwywiadu. W zasobach archiwalnych IPN nie zachowała się teczka "Beaty", na postawie której można by stwierdzić, że współpracowała ona ze służbami specjalnymi.
Nie ma też jej zobowiązania do współpracy. Natomiast w różnych miejscach archiwum odnaleziono zapisy ewidencyjne i rejestry operacyjne, w których ten pseudonim się pojawia. Jak się dowiedział "Dziennik", rejestrację tajnego współpracownika "Beata" zgłosił najprawdopodobniej kapitan Witold Wieczorek z wydziału II lubelskiego SB. Zajmował się on pozyskiwaniem i analizą danych o obcokrajowcach. Także o Polakach za granicą.
Wieczorek jest mężem przyjaciółki Zyty Gilowskiej, Urszuli. "Dziennik" zapytał go, czy uzyskiwał informacje od Zyty Gilowskiej za pośrednictwem żony. Zaprzeczył.
"Dziennik" dowiedział się, że pomyślnie przeszedł on weryfikację esbeków i podjął pracę w UOP. W 2001 r. został wraz z innymi czterema byłymi funkcjonariuszami tajnych służb oskarżony o wynoszenie z archiwów UOP tajnych dokumentów - m.in. akt SB. Jednak podczas rewizji w prywatnych mieszkaniach byłych esbeków nie odnaleziono wtedy dokumentów związanych z Zytą Gilowską. (PAP)