Trwa ładowanie...
d4b369u
28-05-2005 11:00

Co kryje gród w Połańcu?

W najbliższym czasie podjęte zostaną badania archeologiczne krawędzi skarpy tzw. Winnej Góry koło Połańca (Świętokrzyskie), które oprócz zadokumentowania odsłoniętej tam półziemianki mogą wyjaśnić zagadkę "drugiego grodu" w Połańcu - poinformował dr Marek Florek, szef delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.

d4b369u
d4b369u

Oberwanie się fragmentu skarpy Winnej Góry koło Połańca ujawniło pozostałości wczesnośredniowiecznej półziemianki mieszkalnej z paleniskiem wyłożonym kamieniami, pochodzącej z XI-XII wieku. W miejscu tym, jak wskazały badania wykopaliskowe z końca lat 70. i początku lat 80., znajdowała się rozległa osada - część wczesnośredniowiecznego Połańca, który nim został w XIII wieku przeniesiony na obecne miejsce, znajdował się bezpośrednio u ujścia Czarnej do Wisły - wyjaśnił dr Florek.

Według niego, gród kasztelański wybudowany w XI wieku, a zniszczony w połowie XIII wieku, usytuowany był nisko w dolinie Wisły. Jego pozostałością jest tzw. Okop w Winnicy. W jego sąsiedztwie oraz na wzniesieniu Winnej Góry znajdowały się otaczające osady otwarte. Zgodnie z tradycją przekazaną przez Jana Długosza i przyjmowaną przez część badaczy, na Winnej Górze miał się znajdować również starszy gród obronny, który podmywany przez wody powodziowe runął do Wisły - powiedział archeolog.

Florek dodał, że w jednym z pomieszczeń podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu, tzw. komorze znalezisk, od 26 maja eksponowana jest wystawa zabytków archeologicznych z badań prowadzonych w zeszłym roku w Polsce środkowo-wschodniej, głównie w okolicach Lublina i Sandomierza.

Na szczególną uwagę zasługują naczynia ze zbiorowego grobu ludności kultury trzcinieckiej z epoki brązu z Gnieszowic koło Koprzywnicy, narzędzia krzemienne i naczynia z osady ludności kultury pucharów lejkowatych z Piask koło Lublina. Także groby popielnicowe kultury łużyckiej z Perespy koło Chełma, militaria i elementy uprzęży końskiej z XIV wieku odkryte w Suchyni koło Kraśnika oraz gotyckie kafle garnkowe z Lublina - ocenił badacz.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj