PolskaCo Demokraci.pl mają dla Warszawy?

Co Demokraci.pl mają dla Warszawy?

Coroczne dotacje do budowy metra rzędu 150 milionów złotych, zwrócenie warszawiakom nieruchomości, znacjonalizowanych w 1945 r. tzw. dekretem Bieruta oraz zmniejszenie opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - takie m.in. postulaty dla Warszawy chce w przyszłym Sejmie wprowadzić w życie Partia Demokratyczna - demokraci.pl.

Na konferencji prasowej w Warszawie działacze partii przedstawili swój "Plan dla Warszawy". W konferencji brali też udział warszawiacy, którzy domagają się od miasta zwrotu znacjonalizowanych gruntów, które przed wojną były własnością ich rodzin.

Warszawa ma niezwykle skomplikowaną sytuację własnościową gruntów. Po wojnie prezydent Bolesław Bierut, z uwagi "na konieczność odbudowy i rozbudowy Warszawy", dekretem znacjonalizował nieruchomości warszawskie. Byli właściciele mogli składać tzw. wnioski dekretowe o zwrot nieruchomości. Bardzo często były one jednak - niezgodnie z prawem - rozpatrywane negatywnie, lub nierozpatrywane w ogóle.

Demokraci chcieliby zwrócić grunty ich przedwojennym właścicielom. Za grunty, których zwrot jest niemożliwy, ich byli właściciele otrzymywaliby odszkodowania co najmniej na poziomie 50% ich rynkowej wartości - proponują.

Program Demokratów przewiduje też nadanie stolicy statusu miasta na prawach województwa, co pozwoliłoby pozostałej części Mazowsza uzyskać wyższe niż dotychczas dotacje z unijnych Funduszy Strukturalnych. Demokraci chcą też ustanowienia mecenatu władz miasta dla twórczości artystycznej i kulturalnej stolicy.

Demokraci postulują też zwiększenie udziału w budżecie stolicy środków na edukację i naukę. W XXI wieku dobrobyt wykuwa się inteligencją, a nie kilofem - mówił Jan Lityński z zarządu partii, robiąc aluzję do kontrowersyjnej ustawy o emeryturach górniczych.

Demokraci proponują też przekazanie spraw bezpieczeństwa publicznego i służby zdrowia samorządom. Chcą zwiększenia wsparcia finansowego ze strony stolicy dla działających w niej organizacji pozarządowych, głównie w dziedzinie pomocy społecznej i przeciwdziałania przestępczości.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)