PolitykaCo dalej z Westerplatte? Gorąca dyskusja w Sejmie i decyzja

Co dalej z Westerplatte? Gorąca dyskusja w Sejmie i decyzja

W Sejmie toczyła się gorąca dyskusja wokół przyszłości Westerplatte. Minister Piotr Gliński mówił o "wstydzie". W głosowaniu Sejm przyjął ustawę "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Co dalej z Westerplatte? Gorąca dyskusja w Sejmie i decyzja
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Domiński
Anna Kozińska

Rząd zarzuca miastu Gdańsk zaniedbanie Westerplatte. PiS złożył do Sejmu projekt ustawy, który zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa". Opozycja oraz samorząd mówią o próbie przejęcia Westerplatte przez władzę centralną. W końcu projktem zajął się Sejm.

Przyjął ustawę. Za głosowało 262 posłów, przeciw było: 164, wstrzymał się jeden.

Zanim posłowie zdecydowali w sprawie Westerplatte, zabrali głos. Zamiast jednak podawać argumenty za bądź przeciwko zmianom, politycy krytykowali siebie nawzajem.

"Powinniśmy sie wstydzić"

- Nie chcecie rozmawiać z panią Aleksandrą Dulkiewicz - zwróciła się do posłów z obozu rządzącego Małgorzata Chmiel z PO. Politycy PiS zareagowali śmiechem. - Z czego się śmiejecie? Tylko śmiać się potraficie - odpowiedziała im Chmiel.

Marek Jakubiak powiedział, że miasto Gdańsk robi z Westerplatte "śmietnik". Zwrócił się też do Agnieszki Pomaskiej, która wcześniej zabrała głos w Sejmie, cytowała list "prześladowanych polskich patriotów". Jak powiedział posłanka powinna iść z kwiatami do lasu, gdzie wymordowano wielu Gdańszczan.

- Chciałbym przeprosić wszystkich, którzy słuchają tych niepoważnych opinii. Powinniśmy milczeć i wstydzić się za to, jak upamiętniane jest to miejsce - stwierdził z kolei minister Piotr Gliński. Zaapelował, by pozwolić PiS przywraca ład w polskiej historii.

Obraz
© Sejm

Na wynik głosowaniu Sejmu zaregowało miasto Gdańsk. Rzecznik prezydent Aleksandry Dulkiewicz napisał na Twitterze: "W piątek o godz 10 na Westerplatte briefing po dzisiejszych głosowaniach w sprawie odebrania miastu tego symbolicznego terenu i odrzucenia kompromisu".

Wpis zamieścił też sama Dulkiewicz. "Przed chwilą w Sejmie byliśmy świadkami troski o pamięć w wydaniu PiS-u. Mimo to wierzę, że można inaczej i się nie poddam...".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1278)