Trwa ładowanie...

Westerplatte. Kłótnia podczas czytania projektu specustawy

- Ten teren należy do Polski - mówił w środę Jan Kilian z PiS. Poseł-sprawozdawca argumentował, że Westerplatte musi być należycie chronione przez polskie państwo. Opozycja skrytykowała specustawę. - To zwykła nacjonalizacja jak za Bieruta - mówiła posłanka PO Małgorzata Chmiel.

Share
Westerplatte. Kłótnia podczas czytania projektu specustawyŹródło: PAP, fot: PAP/Marcin Obara
d26qn4k

- Westerplatte to święte miejsce dla Polaków i należy o nie właściwie zadbać - mówił podczas debaty poseł-sprawozdawca Jan Kilian (PiS). Według polityka od pewnego czasu kolejnym obchodom przy Westerplatte towarzyszy "napięcie polityczne". Tak ma być chociażby podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Kilian stwierdził, że ustawa została przygotowana ze względu na "interes publiczny", ponieważ gdańskie władze nie zajmują się należycie tym terenem. - Ten teren należy do Polski - stwierdził.

Oburzona wystąpieniem Kiliana była posłanka PO Agnieszka Pomaska. - Zamiast być sprawozdawcą projektu, poseł Kilian był sprawozdawcą Prawa i Sprawiedliwości - mówiła z sejmowej trybuny. Parlamentarzystka poinformowała, że po wypowiedzi posła PiS, złożyła wniosek do komisji etyki. - Nie ma zgody na wasze kłamstwa. I nie ma zgody na odebranie Gdańskowi historycznego miejsca pamięci - dodała.

d26qn4k

Pomasce wtórowała inna posłanka PO - Małgorzata Chmiel. - Ostatnio nacjonalizację mieliśmy w 1945 r. Dekretem Bieruta. Chciałam się państwa zapytać, czy to jest wasz wzór, system słusznie miniony - pytała podczas czytania projektu specustawy. Według parlamentarzystki Prawo i Sprawiedliwość "próbuje przejąć teren Westerplatte dla politycznych celów rządu". W imieniu klubu PO-KO złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości.

Zobacz także: Wyłonił się konkurent Dudy. „Będą walczyć łeb w łeb”

Kukiz '15 będzie głosował "za"

- To miejsce zasługuje na to, aby pamięć bohaterów została godnie uczczona - mówił Andrzej Kobylarz (Kukiz '15). Poseł przyznał, że jako mieszkaniec Pomorza wielokrotnie bywał na Westerplatte. - Byłem świadkiem jak walały się tam puszki. Panował tam wielki nieporządek - stwierdził Kobylarz. Dodał, że klub parlamentarny Kukiz' 15 poprze projekt specustawy ws. Westerplatte. ". - Nikt tego terenu Gdańskowi nie zabierze - on zostanie w tym samym miejscu, gdzie jest teraz - dodał na koniec swojego wystąpienia.

d26qn4k

Krytyczny wobec projektu był Michał Jan Mazowiecki. Syn byłego premiera przyznał, że jest to kolejny przykład "wojny polsko-polskiej". - Tak zwana specustawa ma na celu tylko i wyłącznie przejęcie miejsca symbolicznego uświęconego polską krwią na cele polityczne jednej partii - stwierdził Mazowiecki.

- Chcecie państwo przejąć siłą teren, żeby przeprowadzić własne obchody (80-lecia wybuchu II wojny światowej - przyp. red.). (...) Nie można popierać projektu, który niszczy Polskę samorządową, siłą legislacyjnego walca niszczy wszelkie przejawy niezależności od władzy centralnej - mówił z trybuny sejmowej.

Spór o Westerplatte - o co chodzi?

Kontrowersje wokół budowy Muzeum Westerplatte zaczęły się od projektu ustawy autorstwa PiS, które zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa". To budzi wątpliwości przedstawicieli opozycji oraz samorządu, którzy wskazują na to, że jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26qn4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26qn4k
d26qn4k
Więcej tematów