ycipk-456cn2

Budowa Muzeum Westerplatte. Dulkiewicz złożyła ofertę Sellinowi

Zakończyła się rozmowa pomiędzy prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, a ministrem Jarosławem Sellinem. Dyskusja dotyczyła budowy Muzeum Westerplatte oraz obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Sellin i Aleksandra Dulkiewicz
Jarosław Sellin i Aleksandra Dulkiewicz (PAP)
ycipk-456cn2

Minister Jarosław Sellin powiedział, że strona rządowa proponuje, by przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte. - W tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać - tłumaczył Sellin.

- Proponujemy też, żeby miasto Gdańsk oddelegowało do rady Muzeum II Wojny Światowej swoich przedstawicieli, bo poprzednio, kiedy ta rada się kształtowała, niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało - dodał polityk.

Sellin zdradził również, że wszystko wskazuje na to, że podczas obchodów 1 września na Westerplatte będzie premier Mateusz Morawiecki.

ycipk-456cn2

Zobacz też: Politycy mówią o "mordercy". Prof. Ewa Łętowska: należy się ugryźć w język

Inną propozycję ws. Westerplatte ma prezydent Gdańska.

- Złożyłam ofertę, że tereny Gdańska mogą być włączone do powstającego muzeum. Mam nadzieję, że minister tę propozycję rozważy. Prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, dodając, że "Westerplatte powinno być miejscem, które łączy, a nie dzieli".

ycipk-456cn2

Spór o Westerplatte

Kontrowersje wokół budowy Muzeum Westerplatte zaczęły się od projektu ustawy autorstwa PiS, które zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa".

To budzi wątpliwości przedstawicieli opozycji oraz samorządu, którzy wskazują na to, że jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

ycipk-456cn2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-456cn2

ycipk-456cn2
ycipk-456cn2