WP

Budowa Muzeum Westerplatte. Dulkiewicz złożyła ofertę Sellinowi

Zakończyła się rozmowa pomiędzy prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, a ministrem Jarosławem Sellinem. Dyskusja dotyczyła budowy Muzeum Westerplatte oraz obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Sellin i Aleksandra Dulkiewicz
Jarosław Sellin i Aleksandra Dulkiewicz (PAP)
WP

Minister Jarosław Sellin powiedział, że strona rządowa proponuje, by przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte. - W tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać - tłumaczył Sellin.

- Proponujemy też, żeby miasto Gdańsk oddelegowało do rady Muzeum II Wojny Światowej swoich przedstawicieli, bo poprzednio, kiedy ta rada się kształtowała, niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało - dodał polityk.

Sellin zdradził również, że wszystko wskazuje na to, że podczas obchodów 1 września na Westerplatte będzie premier Mateusz Morawiecki.

WP

Zobacz też: Politycy mówią o "mordercy". Prof. Ewa Łętowska: należy się ugryźć w język

Inną propozycję ws. Westerplatte ma prezydent Gdańska.

- Złożyłam ofertę, że tereny Gdańska mogą być włączone do powstającego muzeum. Mam nadzieję, że minister tę propozycję rozważy. Prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane - powiedziała na wspólnej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, dodając, że "Westerplatte powinno być miejscem, które łączy, a nie dzieli".

WP

Spór o Westerplatte

Kontrowersje wokół budowy Muzeum Westerplatte zaczęły się od projektu ustawy autorstwa PiS, które zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa".

To budzi wątpliwości przedstawicieli opozycji oraz samorządu, którzy wskazują na to, że jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP