Trwa ładowanie...

Co dalej z ustawą o IPN? Jest opinia Sejmu, Prokurator Generalny ma wątpliwości

Według Sejmu podpisana przez prezydenta ustawa nie narusza konstytucji. Jednak Prokurator Generalny ma jedną wątpliwość. Chodzi o zbytnią ingerencję w ściganiu łamania ustawy o IPN. Według Zbigniewa Ziobry, "powstało unormowanie faktycznie dysfunkcjonalne".
Share
Jest kolejna opinia ws. ustawy o IPN
Jest kolejna opinia ws. ustawy o IPNŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d3lszpy

Informacja o stanowiskach uczestników postępowania pojawiły się na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

Prokurator Generalny ma wątpliwości do jednego zapisu. Chodzi o przyznanie, że "odpowiedzialność za naruszanie ustawy niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia tego czynu można uznać za niezgodny z zasadą zakazu nadmiernej ingerencji w sferę praw i wolności."

Tym samym Zbigniew Ziobro w stanowisku dla TK stwierdza, że "wszechświatowe" ściganie łamania ustawy o IPN nadmiernie ingeruje w sferę praw i wolności. Co więcej, podkreśla, że "powstało unormowanie faktycznie dysfunkcjonalne"

To nie zmienia jednak faktu, że Trybunał Konstytucyjny nie może jeszcze przystąpić do pracy nad ustawą zaskarżoną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział chęć udziału w sprawie, przygotowując własną opinię, która będzie gotowa za trzy tygodnie. Tym samym komplet potrzebnych dokumentów będzie gotowy dopiero w kwietniu.

d3lszpy

Zobacz także: "Kto nami rządzi?” Jan Żaryn: premier powinien mieć obowiązek złożenia tam kwiatów”

Przypomnijmy: 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza ona karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Po tym jak nowelizację przyjął Sejm, bez poprawek poparły ją senackie komisje, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. W końcu dokument trafił na biurko prezydenta. Duda podpisał ustawę, jednocześnie kierując wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy noewlizacja jest zgodna z przepisami konstytucji.

d3lszpy

Prezydent we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pytał m.in, czy kara 3 lat więzienia jest zgodna z zasadą proporcjonalności - a więc czy nie jest zbyt dotkliwa. Zdaniem Biura Analiz Sejmowych nie jest. Tym samym nie ma mowy o ograniczaniu wolności słowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lszpy

Podziel się opinią

Share
d3lszpy
d3lszpy
Więcej tematów