Trwa ładowanie...

Co dalej z Radą Medyczną? Rzecznik resortu zdrowia zapowiada

W piątek 13 z 17 członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. Co dalej z tym ciałem? - W poniedziałek mamy sztab kryzysowy i kierownictwo w Ministerstwie Zdrowia. Będą zapadały decyzje - stwierdził rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Co dalej z Radą Medyczną? Rzecznik resortu zdrowia zapowiada Co dalej z Radą Medyczną? Rzecznik resortu zdrowia zapowiada Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2xzpc8

Rzecznik MZ w rozmowie z Polsat News wyjawił, że minister zdrowia Adam Niedzielski był obecny na piątkowym posiedzeniu Rady Medycznej i namawiał ekspertów, by jeszcze wstrzymali się z tą decyzją, lub w ogóle jej zaniechali.

- Próbował przekonywać, że warto pozostać. Warto prezentować światłość rozumu w dobie walki z epidemią, kiedy szereg osób tej światłości rozumu nie prezentuje. Niestety, eksperci podjęli taką, a nie inną decyzję i minister zdrowia podziękował za dotychczasową współpracę - odpowiedział Andrusiewicz.

- Warto to podkreślić: szereg rzeczy z Radą Medyczną się udało. M.in. były to dyskusje o wprowadzaniu czy znoszeniu poszczególnych obostrzeń. Tu Rada miała dość duży wpływ. To były dyskusje o tym, kiedy i jak podawać szczepionki, kto ma być grupą zerową, kto ma być grupą pierwszą, jak ułożyć ten proces szczepień. To było układanie procesu podawania leków w szpitalach, tych nowych leków - wyliczał rzecznik.

d2xzpc8

- Dalej trzeba będzie ułożyć współpracę z tym środowiskiem, bo ta współpraca pozostaje, ale już poza Radą - zaznaczył.

Dopytywany, jak ta dalsza współpraca będzie wyglądała, wskazał, że w piątek "jasno obie strony zadeklarowały, tak i premier, minister zdrowia, ale też członkowie Rady Medycznej, że nadal będą służyć swoją pomocą, może już bardziej nieformalnie, ale na pewno pozostają do dyspozycji".

- W poniedziałek mamy sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i będą zapadały decyzje. Będziemy o tym dyskutować - dodał.

d2xzpc8

- Pamiętajmy, że mamy do dyspozycji, jako Ministerstwo Zdrowia, również szereg konsultantów krajowych, czy to w anestezjologii, czy to w chorobach zakaźnych, czy w epidemiologii, więc jest sporo ekspertów do dyspozycji. Czy to będzie ciało konkretne, tak jak Rada Medyczna, zobaczymy w poniedziałek - stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że w piątek 13 z 17 członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Czy to może być koniec Rady Medycznej? Prof. Flisiak: Satysfakcji jest coraz mniej

Centrum Informacyjne Rządu podało, że w związku z decyzją części członków Rady Medycznej formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona, a zadanie wypracowania nowej formuły premier powierzył ministrowi zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xzpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xzpc8
Więcej tematów