CNN ujawnia: Jedna z wersji zakłada rząd Ukrainy działający z Polski
Urzędnicy amerykańscy i europejscy dyskutują o tym, jak Zachód mógłby wesprzeć ukraiński rząd, gdyby doszło do konieczności wyjazdu władz z Kijowa. W rozważanych scenariuszach brana jest pod uwagę ewakuacja władz do Polski i utworzenie rządu na uchodźstwie. Zełenski jest temu niechętny - donosi CNN.
07.03.2022 | aktual.: 07.03.2022 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozmowy Europejczyków i Amerykanów dotyczyły zarówno wsparcia dla Wołodymyra Zełenskiego i najwyższych urzędników ukraińskich w ewentualnej przeprowadzce do Lwowa, jak i możliwości, że prezydent i jego współpracownicy będą zmuszeni do opuszczenia granic Ukrainy i utworzenia nowego rządu w Polsce - podają źródła telewizji CNN.
Mają to być jedynie wstępne konsultacje i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji - wynika z doniesień stacji.
Zełenski odmawia Zachodowi
Zełenski ma nie być zainteresowany rozmową na temat ewentualnego rządu na uchodźstwie, ponieważ chce on pozostać w Kijowie. Ukraiński prezydent miał stanowczo odrzucać taką możliwość. Wszelkie kontakty między stronami mają dotyczyć wspierania Ukrainy w walce z Rosją - poinformowało CNN dwóch zachodnich dyplomatów.
Według źródeł stacji dyskutowano o wysłaniu jednego lub więcej członków ukraińskiego rządu do innej lokalizacji, gdzie można by utworzyć rząd na wypadek, gdyby Kijów upadł, a Wołodymyr Zełenski nie chciał lub nie mógł się wydostać z oblężonego miasta.
- Ukraińcy mają plany, o których nie zamierzam mówić ani wdawać się w szczegóły, aby zapewnić ciągłość rządu w taki czy inny sposób, i na tym poprzestanę - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CBS sekretarz stanu Antony Blinken.
Zachód miał uważać, że zachodnia Ukraina nie będzie objęta działaniami wojennymi, jednak eskalacja rosyjskich działań prowadzi do zmiany zdania na ten temat. - Wszystko wskazuje na to, że Putin będzie kontynuował działania - powiedział wysoki rangą przedstawiciel zachodniego wywiadu.
Zobacz też: Dramatyczny scenariusz dla Kijowa. "Aż trudno to sobie wyobrazić"
Natomiast zachodnie agencje zdają się wierzyć, że mimo ewentualnego upadku Kijowa, Ukraińcy są w stanie dalej stawiać skuteczny opór rosyjskiemu agresorowi. "Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy są w stanie prowadzić walkę, nawet konwencjonalną, bez scentralizowanego dowództwa i kontroli ze strony najwyższych władz" - dodało źródło CNN.