Trwa ładowanie...
10-11-2014 23:30

CKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy ogłosiła oficjalne wyniki wcześniejszych wyborów parlamentarnych, które przeprowadzono w tym kraju 26 października. W głosowaniu na listy partyjne zwyciężył Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 proc.

CKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych na UkrainieŹródło: PAP/ITAR-TASS, fot: Nikitin Maxim
d2485wx
d2485wx

Kolejne pozycje przypadły: partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego (10,97 proc.), Blokowi Opozycyjnemu, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), populistycznej Radykalnej Partii Ołeha Laszki (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynie b. premier Julii Tymoszenko (5,58 proc.). Pozostałe partie, które startowały w tych wyborach, nie przekroczyły obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu.

W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i rosyjskie wojska terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów.

d2485wx

Nazwiska dwóch z nich nie zostały jeszcze ustalone ze względu na spór o wynik wyborów w dwóch okręgach jednomandatowych. Na jego rozwiązanie CKW dała 15 dni.

Opublikowane wyniki głosowania na listy partyjne i kandydatów w okręgach jednomandatowych wskazują, że najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie miał Blok Petra Poroszenki, W jego frakcji zasiądzie 132 deputowanych.

Front Ludowy Jaceniuka zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33. Prorosyjski Blok Opozycyjny będzie miał w Radzie Najwyższej 29 przedstawicieli, Radykalna Partia 22, Batkiwszczyna 19 a nacjonalistyczna Swoboda 6 reprezentantów wyłonionych w okręgach jednomandatowych. Z tych samych okręgów do parlamentu weszło po jednym deputowanym partii: Silna Ukraina, Zastup, Wola i Prawy Sektor. 94 nowych posłów startowało w wyborach jako kandydaci niezależni.

d2485wx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2485wx
Więcej tematów