CKE potwierdza: błąd w maturach z geografii
W arkuszu egzaminacyjnym z geografii na poziomie rozszerzonym znalazł się błąd. Chodzi o zadanie, w którym zamieszczono klimatogramy - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zostanie to uwzględnione przy ocenianiu prac maturzystów.
Informację o błędzie w arkuszu maturalnym Centralna Komisja Egzaminacyjna zamieściła na swojej stronie internetowej obok arkuszy egzaminacyjnych z geografii.
Błąd znalazł się w zadaniu 12. Umieszczono tam klimatogramy, czyli wykresy ukazujące wysokość opadów i temperatury w określonych miejscach w 12 kolejnych miesiącach roku. Polecenie w zadaniu brzmiało: "Poniższe klimatogramy wykonano dla czterech stacji położonych w Europie. Roślinność w Europie wykazuje ścisły związek z warunkami klimatycznymi. Przyporządkuj do każdego klimatogramu odpowiednią formację roślinną wybraną spośród podanych poniżej. Formacje roślinne: lasy liściaste, pustynia chłodna, roślinność śródziemnomorska, step, tajga, tundra". Za poprawne rozwiązanie tego zadania maturzysta miał otrzymać dwa punkty.
Błąd polegał na tym, że wśród czterech klimatogramów dwa razy znalazł się ten sam. "Za poprawne przyporządkowanie trzech różnych formacji roślinnych zdający otrzyma dwa punkty, za poprawne przyporządkowanie dwóch różnych formacji zdający otrzyma jeden punkt" - napisała Centralna Komisja Egzaminacyjna w wyjaśnieniu.
CKE potwierdziła, że pomyłka w wykresach klimatycznych jest wynikiem błędu w druku. Maturzyści zdający egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym mieli do rozwiązania 36 zadań. Maksymalnie mogli uzyskać 60 punktów.
Geografia jest najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym wybieranym przez maturzystów. W tym roku na poziomie rozszerzonym egzamin zdawało 33,5 tysiąca maturzystów, poziom podstawowy wybrało 53 tysiące maturzystów.
To nie pierwszy błąd w egzaminie dojrzałości
Wcześniej Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że będzie na korzyść maturzystów rozstrzygać wątpliwości związane z brakiem spójności w poleceniach dotyczących rozwiązywania zdań zamkniętych w teście egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Niespójność poleceń w teście polega na tym, że w uwadze ogólnej znajdującej się na początku arkusza, gdzie zamieszczone są zasady rozwiązywania testu, znalazł się zapis: "W zadaniach zamkniętych wybierz tylko jedną z zaproponowanych odpowiedzi". Tymczasem w zadaniu piątym polecenie brzmi: "Poprawnym relacjom interpersonalnym sprzyjają różne zachowania i cechy rozmówców przedstawione w akapitach 4 i 6. Zaznacz wszystkie właściwe"; z kolei w zadaniu ósmym napisano: "Spośród zacytowanych poniżej zdań wybierz te dwa, dla których charakterystyczne są podane funkcje tekstu".