Cisza wyborcza trwa. Policja poinformowała o kolejnych incydentach
Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, które zostały popełnione na terenie całego kraju, głównie w internecie. Każdy przypadek jest dokładnie analizowany - przekazała w sobotę PAP podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji.
Co musisz wiedzieć?
- Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę i potrwa do niedzieli do godz. 21. W tym czasie nie można publikować sondaży ani agitować na rzecz kandydatów.
- Policja odnotowała 15 wykroczeń związanych z ciszą wyborczą, głównie w internecie. Każdy przypadek jest dokładnie analizowany przez odpowiednie jednostki.
- Wśród osób, które naruszyły ciszę wyborczą, znaleźli się posłowie.
Jakie wykroczenia odnotowano?
W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie. Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy, w nocy z piątku na sobotę i potrwa do niedzieli do godz. 21, kiedy ma się zakończyć głosowanie. W czasie ciszy wyborczej nie można publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów.
Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała PAP, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń. Dodała, że zostały one popełnione na terenie całej Polski oraz, że są to głównie wykroczenia w internecie. - Policjanci na bieżąco monitorują sieć, a każdy z tych przypadków jest dokładnie analizowany i przesyłany zgodnie z właściwością do jednostki terytorialnej, w której zostało popełnione dane wykroczenia - poinformowała.
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grzywna wynosi od 500 tys. zł do 1 mln zł. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Migranci i żołnierze Łukaszenki. Incydent na granicy z Białorusią
Państwowa Komisja Wyborcza zaznacza, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio Policji.
Jakie działania podjęli posłowie?
Podkomisarz Kijowska potwierdziła, że wśród odnotowanych wykroczeń są dwa popełnione przez posłów.
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha opublikował grafikę zachęcającą do głosowania na wskazanego kandydata, którą później usunął, tłumacząc to błędem. Podobnie poseł Piotr Głowski zamieścił wpis dotyczący wyborów, który również został usunięty.