Kolejne złamanie ciszy wyborczej. Poseł KO się tłumaczy
Poseł Piotr Głowski naruszył ciszę wyborczą, przekonując w mediach społecznościowych, że należy głosować na jednego z kandydatów.
Cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania - czyli o północy z piątku na sobotę - i trwa do zakończenia głosowania w niedzielę. W jej czasie nie można publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów, zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi wysoka grzywna.
Powstrzymać się przed agitacją w tym okresie nie mógł poseł KO Piotr Głowski. W jego mediach społecznościowych pojawiła się rano grafika zachęcająca do głosowania na jednego z kandydatów.
Post co prawda zniknął - ale w internecie nic nie ginie. Sprawę wychwycili czujni internauci. "Poseł Piotr Głowski (serio jest taki poseł, wiem, że nie wiedzieliście; ja też nie) naruszył ciszę wyborczą" - zwraca uwagę Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski. "To kolejny poseł KO, który złamał przepisy o ciszy wyborczej" - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prowokacja na Morzu Bałtyckim. Rosjanie poderwali myśliwiec
Do sprawy odniósł się także sam zainteresowany. "Informuję, że wpis dotyczący wyborów Prezydenta RP, który X opublikował na tej stronie w sobotę 17.05 w godzinach porannych - umieściłem równocześnie z podobnym na Facebooku - w piątek 16.05 wieczorem. Dla pewności, że ktoś to może inaczej zinterpretować - wpis usuwam" - tłumaczy Głowski.
Politycy KO lekceważą ciszę wyborczą
Tym samym kolejny polityk KO złamał ciszę wyborczą. Pierwszym "przyłapanym" jest wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, który także rano zamieścił grafikę nawołującą do głosowania na jednego z kandydatów.
Po kilku godzinach wpis zniknął, pojawiły się natomiast przeprosiny. "Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik, pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam" - napisał.
Ciszę wyborczą złamała także posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Cisza wyborcza
Przypomnijmy zatem zasady i konsekwencje. Najczęstsze przypadki naruszenia ciszy wyborczej:
- Publikowanie treści wyborczych w mediach i internecie – każdy wpis, artykuł, komentarz lub reklama popierająca konkretnego kandydata, opublikowana w dniu ciszy wyborczej, jest traktowana jako jej naruszenie. Dotyczy to zarówno portali informacyjnych, jak i mediów społecznościowych.
- Rozpowszechnianie materiałów wyborczych – rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy inne formy agitacji w przestrzeni publicznej są surowo zabronione.
- Organizowanie wieców i spotkań wyborczych – wszelkie publiczne zgromadzenia mające na celu promocję kandydata stanowią złamanie ciszy wyborczej i mogą skutkować karą finansową.
- Rozmowy i telefoniczne agitowanie – nawet nieoficjalne zachęcanie do głosowania na określonego kandydata w miejscach publicznych lub przez telefon może zostać uznane za naruszenie ciszy wyborczej.
- Publikacja sondaży wyborczych – prawo zakazuje publikowania jakichkolwiek wyników badań opinii publicznej dotyczących poparcia dla kandydatów w trakcie ciszy wyborczej.