PolskaCieszycie się z ładnej pogody? Uwaga na mgły radiacyjne

Cieszycie się z ładnej pogody? Uwaga na mgły radiacyjne

Wydawać by się mogło, że pogoda wyżowa może dawać jedynie dobre samopoczucie oraz dużo słońca. Nic bardziej mylnego. Uwaga na mgły radiacyjne.

Cieszycie się z ładnej pogody? Uwaga na mgły radiacyjne
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Mamy jesień - porę roku, w której amplituda temperatur jest dość znaczna, szczególnie w momencie, gdy zachmurzenie jest małe lub nie ma go wcale. Chodzi o różnicę pomiędzy najwyższą a najniższą temperaturą w ciągu doby, która obecnie sięga nawet 20 stopni.

Dostaliśmy się pod wpływ rozległego wyżu znad Rosji, który dostarcza nam sporo słońca i ciepłe powietrze tłoczone z południa i południowego wschodu. Niestety wyżowa pogoda o tej porze roku to także niebezpieczeństwa.

Jednym z nich są gęste mgły i zamglenia wytworzone przy okazji tzw, "inwersji osiadania". Najprościej rzec ujmując, podczas wyżowej pogody powietrze z górnych stref opada (osiada). Oznacza to również inwersję termiczną, czyli sytuację, w której temperatura wraz ze wzrostem wysokości wzrasta, a nie maleje.

Wysokie stężenie pyłów

Podczas bezchmurnej pogody wieczorem oraz nocą, ciepło szybko wypromieniowuje do atmosfery, tworząc o poranku mgły radiacyjne. Z powodu wspomnianego osiadania powietrza tego rodzaju zjawiska mogą osiągać spore obszary i trwać przez dłuższą część dnia (zimą niejednokrotnie całe dnie). Mgły, powodując mniejszą przejrzystość powietrza, są przyczyną wielu drogowych stłuczek, a nawet wypadków. Są również przyczyną opóźnień w kursowaniu komunikacji lotniczej.

Drugim uciążliwym efektem ubocznym dobrze rozbudowanych wyżów jesiennych jest zwiększenie stężenia pyłów oraz zanieczyszczeń w warstwie przyziemnej atmosfery. Chłodne noce i poranki zmuszają wielu rodaków do korzystania z pieców, by ogrzać swoje domy. Tego rodzaju pogoda powoduje koncentrowanie się na wysokości naszych ust zawiesiny zanieczyszczeń i groźnych dla zdrowia pyłów. Sprzyja temu wspomniana inwersja osiadania (powietrze osiadające blokuje zanieczyszczenia w dolnej warstwie atmosfery), która dosłownie rozprowadza niebezpieczne lotne związki bardzo blisko nas, szczególnie, że wiatru brak.

Negatywne oblicza wyżowej pogody pozostaną z nami co najmniej tydzień, a musimy pamiętać, że to dopiero początek problemów z zanieczyszczeniami.

Sprawdź aktualną prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (90)