Cierpliwość się skończyła? Wymowne wpisy Biedronia i Tuska
Nie milknie spór wokół aborcji. Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nie podoba się decyzja marszałka Szymona Hołowni, by projekty w tej sprawie procedować po wyborach samorządowych. Robert Biedroń dał temu wyraz we wpisie w mediach społecznościowych. Chwilę wcześniej niemal identyczny post zamieścił Donald Tusk.
14.03.2024 | aktual.: 14.03.2024 10:09
"Taktyczne głosowanie części zwolenników Lewicy na Trzecią Drogę pozwoliło nam odsunąć PiS od władzy. W tych wyborach jedynym kryterium będą nasze własne przekonania" - napisał Biedroń w serwisie X.
W porównaniu z oryginalnym wpisem, który zamieścił Tusk, Biedroń zmienił jedynie nazwę partii. "Taktyczne głosowanie części zwolenników Koalicji Obywatelskiej na Trzecią Drogę pozwoliło nam odsunąć PiS od władzy. W tych wyborach jedynym kryterium będą nasze własne przekonania" - napisał premier.
To wyraźna sugestia, by w kwietniowych wyborach samorządowych nie głosować na Trzecią Drogę.
Zobacz też: PiS ma paliwo polityczne po decyzji rządu. Prof. Wojciechowski: całkowita hipokryzja
Hołownia zdecydował ws. aborcji. Wściekłość Lewicy
Na początku marca marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że podjął decyzję, by projekty dotyczące aborcji były procedowane 11 kwietnia, po pierwszej turze wyborów samorządowych.
Decyzja Hołowni wywołała oburzenie Lewicy i części Koalicji Obywatelskiej. Politycy tych partii przekonują, że obietnica zmian w prawie aborcyjnym zapewniła obecnej większości wygraną w październikowych wyborach parlamentarnych. Złożone w tej sprawie projekty powinny być zatem rozpatrywane bez zbędnej zwłoki.
Na wpis premiera Hołownia odpowiedział w mediach społecznościowych. "Mieliśmy pokonać PiS raz na zawsze, nie na 100 dni. Polacy chcą od rządu efektów: reformy szpitali, lepszej szkoły i prostych podatków. To cel zapisany w 12 gwarancjach Trzeciej Drogi. Panie Premierze, dość kłótni - do przodu" - napisał w serwisie X.
Aborcja w planie prac Sejmu. Cztery projekty
W listopadzie Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
W styczniu wpłynął z kolei projekt Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Złożony w lutym projekt Trzeciej Drogi ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w tej sprawie.
Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy "nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci".
Źródło: x.com/WP Wiadomości