"Ciemny salonik" w Sejmie. Co to za miejsce?
Sejmowy budynek skrywa wiele przestrzeni, które nie są powszechnie znane z udostępnianych przekazów oraz transmisji. Jednym z nich jest tzw. ciemny salonik, nazywany również ciemnym pokojem. Czym jest i jaką funkcję pełni w Sejmie?
21.12.2023 | aktual.: 21.12.2023 16:27
Obrady Sejmu X kadencji od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Oprócz pracy posłów, ciekawość przykuwają również zakulisowe informacje związane między innymi z samym budynkiem izby niższej parlamentu. Najbardziej rozpoznawalną sejmową przestrzenią jest Sala Posiedzeń. Tuż za nią znajduje się "ciemny salonik", który w określonych sytuacjach pełni ważną rolę. Jaką?
"Ciemny pokoik" w Sejmie. Co to? "Bardzo jasny, jak na ciemny salonik"
O kulisach sejmowej sali oraz gmachu budynku na początku grudnia 2023 roku opowiedział w video podcaście Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W opublikowanym na platformie YouTube materiale wyjaśniono między innymi, jak wyglądał gmach Sejmu bezpośrednio po wojnie, jak i pokazano z bliska, jak wygląda miejsce zajmowane przez marszałka lub jego zastępców podczas obrad. Wyjaśniono również, czym jest tzw. ciemny pokoik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomieszczenie znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Posiedzeń Sejmu, wbrew zwyczajowej nazwie nie jest ciemne i niewielkie. - Bardzo jasny, jak na ciemny salonik - zauważył w video podcaście marszałek Hołownia, dodając: Miałem tu jedno prezydium i jeden konwent, na stojąco to ogarniamy.
Wspomniany "ciemny salonik" pełni bowiem funkcję pomieszczenia, w którym odbywać mogą się "szybkie konsultacje" z Konwentem Seniorów bądź Prezydium Sejmu. - Jak jest duża atmosfera na sali, można zaprosić posła i wygłosić mu na chwilę kojące orędzie - dodał marszałek.
Sala Posiedzeń. Tu odbywają się obrady
Sala Posiedzeń Sejmu jest największą salą, znajdującą się w kompleksie budynków Sejmu, zlokalizowanym przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Od 1928 roku jest miejscem obrad izby niższej parlamentu. Przestrzeń tę zaprojektował Kazimierz Skórewicz - polski architekt, konserwator oraz historyk architektury. Częściowo zniszczona w czasie II Wojny Światowej została odbudowana w latach 1946-1947. Od 1989 roku stanowi natomiast miejsce obrad Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo