Trwa ładowanie...
d1n4um7

Ciechanów uhonorowany ekologicznym Noblem

Z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa,
wiceprezydent Ciechanowa, Mirosław Szymańczyk odebrał jedną z 14
równorzędnych nagród w ogólnoświatowym konkursie "Stockholm
Partnerships for Sustainable Cities".

Share
d1n4um7

W uzasadnieniu jury, pod przewodnictwem Amerykanina Erica Brittona, podkreśliło zaangażowanie społeczności lokalnej Ciechanowa w sprawy ochrony środowiska. Zdaniem jury, przykład Ciechanowa może posłużyć jako modelowe rozwiązanie dla innych miast.

W ciągu 12 lat zrealizowano w Ciechanowie szereg inwestycji finansowanych z różnych źródeł - zbudowano nowoczesne składowisko odpadów, oczyszczalnię ścieków, stację uzdatniania wody, opracowano program selektywnej zbiórki odpadów. Powstał też nowoczesny kompleks sportowy. Wiele zrobiono na rzecz upiększenia miasta, promocji zdrowia i edukacji ekologicznej.

Uroczystość rozdania "ekologicznych Nobli" odbyła się w sztokholmskim ratuszu, w sali błękitnej - w miejscu, w którym tradycyjnie odbywają się przyjęcia noblowskie. Werdykt do ostatniej chwili utrzymany był w ścisłej tajemnicy.

Nagrodą jest nowoczesna rzeźba ze szkła autorstwa szwedzkiego artysty Jonasa Torstenssona. Przedstawia Ziemię widzianą z kosmosu, podzieloną równoleżnikami i południkami.

Patronat nad konkursem objęły m.in. Bank Światowy, Komisja Europejska, ONZ Habitat i UNEP.(ck)

d1n4um7

Podziel się opinią

Share
d1n4um7
d1n4um7
Więcej tematów