ŚwiatCiąża a szczepienia przeciwko COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwości

Ciąża a szczepienia przeciwko COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwości

Po sieci krąży mnóstwo mitów nt. szczepień przeciwko COVID-19, z czego wiele z nich stanowi szereg nieprawdziwych informacji. Dotyczą one m.in. wpływu szczepień na płodność oraz ciążę. Lekarze akurat w tej kwestii są zgodni: szczepionki na koronawirusa są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz nie mają wpływu na płodność.

Ciąża a szczepienia przeciwko COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwości
Ciąża a szczepienia przeciwko COVID-19. Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KPT

Jak zauważa brytyjskie BBC News, nie przeprowadzono dotąd żadnych badań, które mogłyby wskazywać na to, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogłyby gromadzić się w jajnikach i powodować bezpłodność.

Stacja twierdzi, że pojawiające się w tym zakresie niepokoje i nieporozumienia mogą wynikać bardziej z tego, że niektórzy w niewłaściwy sposób odczytują wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach, które przestawił koncern Pfizer.

Badania nie pozostawiają wątpliwości

We wspomnianych badaniach szczury otrzymywały większą (o 1,3 razy) dawkę preparatu przeciwko COVID-19 niż ludzie. Mimo to, po upływie 48 godzin naukowcy wykryli zaledwie 0,1 proc. całości podanej dawki, która przenikła do jajników samic gryzoni.

Podobnie jest z kwestią poronień u kobiet po zaszczepieniu na COVID-19. Jak wynika z oficjalnych danych, ryzyko poronienia u kobiet zaszczepionych na koronawirusa jest takie samo jak u całej populacji i wynosi 12,5 proc.

- Ci, którzy twierdzą, że szczepionka zwiększa ryzyko poronienia nie wyjaśniają dlaczego takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku kobiet, które są ozdrowieńcami, a potem zaszły w ciążę. Czym się różnią przeciwciała przeciwko SARS-0CoV-2 powstałe pod wpływem zakażenia od tych, które wytworzone zostały pod wpływem szczepionki? – pyta dr Randy Morris.

Źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ: "Zejdź, człowieku, ze sceny". Krzysztof Gawkowski bezlitosny dla abp. Marka Jędraszewskiego

Źródło artykułu:PAP
Covid-19koronawirusciąża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)