Trwa ładowanie...
d49a0vx

Ciąg dalszy afery. Zuckerberg złoży zeznania w amerykańskim Senacie

Mark Zuckerberg 10 kwietnia będzie zeznawał przed senackimi komisjami sądownictwa i handlu. W związku ze skandalem związanym z Cambridge Analytica Facebook stał się obiektem ataków i krytyki kongresmenów, reklamodawców i klientów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po ujawnieniu afery od Facebooka odwrócili się inwestorzy
Po ujawnieniu afery od Facebooka odwrócili się inwestorzy (Getty Images)
d49a0vx

Jak podaje Reuters posiedzenie odbędzie się w sprawie ochrony, przechowywania i udostępniania danych użytkowników, w tym w celach komercyjnych.

W środę Facebook poinformował, że Cambridge Analytica może mieć dane 87 mln użytkowników serwisu. Wcześniej zakładano, że firma, która była zaangażowana w kampanię wyborczą Donalda Trumpa, pozyskała nielegalnie dane 50 mln klientów Facebooka.

d49a0vx

Kontrowersyjne praktyki firmy doradczej ujawnił brytyjski dziennik "The Observer". Dane z Facebooka były wykorzystywane do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje.

Za usługi tego typu, które Cambridge Analytica nazywała "mikrotargetowaniem behawioralnym" oraz wykorzystaniem analizy osobowości i danych demograficznych do wpływania na masowe zachowania wyborców, sztab wyborczy Trumpa zapłacił od czerwca 2016 roku co najmniej 6,2 miliona dolarów.

Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Przesłuchania w sprawie Facebooka i Cambridge Analytica prowadzą również komisje sądownictwa i handlu w Senacie USA oraz komisja handlu Izby Reprezentantów. Dochodzenia wszczęły także stosowne instytucje w Wielkiej Brytanii oraz komisja Izby Gmin.

Od Facebooka odwrócili się inwestorzy, a wartość jego akcji spadła w ciągu nieco ponad tygodnia od 18 marca, kiedy to brytyjska prasa poinformowała o aferze Cambridge Analytica, o 73 mld dol. (13,5 proc.)

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

Źródło: rmf24.pl

d49a0vx

Podziel się opinią

Share
d49a0vx
d49a0vx
Więcej tematów