Trwa ładowanie...

Chrześcijanie różnych wyznań na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie

Chrześcijanie różnych wyznań - katolicy, prawosławni, koptowie i wyznawcy innych Kościołów wschodnich przemierzali wspólnie w Wielki Piątek Drogę Krzyżową w Jerozolimie.
Dzięki temu, że w tym roku wszyscy chrześcijanie obchodzą Wielkanoc w jednym terminie uroczystości przebiegają w ekumenicznej atmosferze.

Share
Chrześcijanie różnych wyznań na Drodze Krzyżowej w JerozolimieŹródło: AFP
dfu8c52

W tłumie pielgrzymów, nad którym chwieją się drewniane krzyże niesione dla upamiętnienia męki Chrystusa, słychać było pieśni intonowane po włosku, angielsku, arabsku, polsku i rosyjsku, słowa wypowiadane w różnych językach świata.

Cała Droga Krzyżowa, to dwa kilometry. Tłumy wiernych posuwały się bardzo wolno, mijając niezliczone palestyńskie stragany z ceramiką i dewocjonaliami.

Przy ósmej stacji Męki Pańskiej, która przypomina chwilę, kiedy Jezus prosi kobiety, aby nie płakały z Jego powodu - największy tłok. Tu spotykają się różne pielgrzymki idące wąskimi uliczkami jerozolimskiego Starego Miasta. Izraelska policja czuwająca nad bezpieczeństwem kierowała je wprost do bazyliki Grobu Świętego, gdzie znajduje się sześć ostatnich stacji Kalwarii.

dfu8c52

Pielgrzymi przychodzą do bazyliki także aby modlić się pod wzgórzem Golgoty, na którym ustawiono Krzyż, i przy Grobie Chrystusa.

Na Placu Grobu Świętego - chwila napięcia: policja izraelska, bardzo liczna również ze względu na wielkie żydowskie święto Pesach i napływ wyznawców islamu na piątkowe modły w meczetach Jerozolimy, zatrzymuje przed wejściem do bazyliki dla szczegółowej kontroli pielgrzymkę palestyńskich chrześcijan.

Uroczystości wielkopiątkowe kończą się wieczorem inscenizacją zdjęcia Chrystusa z Krzyża i złożenia Go do grobu, przygotowaną przez franciszkanów, do których należy kustodia Grobu Świętego.

Jedenastu hierarchów chrześcijańskich z Ziemi Świętej reprezentujących prawosławie, katolicyzm łaciński i obrządków wschodnich oraz Kościoły koptyjski, ormiański, etiopski i syryjski ogłosiło w Wielki Piątek wspólne przesłanie. Wyraża ono pragnienie pojednania między ludami i wyznawcami trzech religii monoteistycznych zamieszkujących Ziemię Świętą.

dfu8c52

- Znamy potęgę rozpaczy i zła, znamy potęgę zwierzchności, potęgę władzy tego świata, która propaguje podziały i ucisk, aby zaszkodzić ludowi Bożemu. Podobnie, jak wy, znamy też potęgę grzechu i śmierci - głosi dokument przywódców duchowych Kościołów Ziemi Świętej.

Hierarchowie chrześcijańscy wzywają do pokonywania zła "miłością i przebaczeniem" i proszą wiernych o wsparcie ich modlitwą "w walce o sprawiedliwość, pokój i pojednanie, tak aby - gdy Jezus powróci - nie zapłakał znów nad Jerozolimą, ale aby uczestniczył w naszej radości ze względu na jedność, szacunek i miłość wszystkich ludzi Ziemi Świętej".

dfu8c52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfu8c52
Więcej tematów