Trwa ładowanie...
d5f9fpz
30-11-2006 00:10

Chorzy na raka czekają ponad 2 miesiące na zgodę na leczenie

Chorzy na raka muszą czekać ponad dwa
miesiące na to, by Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zgodę na terapię
proponowaną pacjentom przez lekarzy. W Niemczech taką decyzję wydaje się od ręki - alarmuje "Dziennik Polski".

d5f9fpz
d5f9fpz

W leczeniu chorób onkologicznych stosowane są tzw. procedury lekowe, które wskazują, jakie środki mają być zastosowane np. do chemioterapii. Czasem jednak te standardowe terapie okazują się nieskuteczne. Wówczas lekarz powinien zaproponować leczenie spoza stosowanego schematu.

Ale droga, jaką musi przejść lekarz decydujący się na ten krok, jest drogą przez mękę - pisze "Dziennik Polski". Po to, by uzyskać zgodę płatnika - czyli NFZ - na refundację leku, musi nie tylko napisać solidne uzasadnienie zastosowania konkretnego leku, ale także uzyskać pozytywną opinię Komisji Bioetyki, opinię konsultanta wojewódzkiego i pisemną zgodę chorego. Dopiero z kompletem tych wszystkich papierów może udać się do NFZ. Tam wniosek zostanie albo przyjęty, albo odrzucony. A pacjent czeka, zaś stawką jest jego życie. (PAP)

d5f9fpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5f9fpz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj