Polska"Chorym nie można odbierać nadziei"

"Chorym nie można odbierać nadziei"

Chorym nigdy nie można odbierać nadziei, a najbliższa rodzina, lekarze czy opiekunowie w hospicjach powinni wspierać pacjentów, aby nie czuli się samotni w swoim cierpieniu - powiedział krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ksiądz Józef Jachimczak.

Wystarczy sama obecność, milczenie, uścisk dłoni i uśmiech, aby dodać otuchy cierpiącemu - dodał.

Ksiądz Józef Jachimczak zwraca uwagę, jak ogromną rolę spełniają kapłani i sakramenty święte. Chory jest obciążony swoim sumieniem i chciałby ten ciężar zrzucić. Tym, który pomaga pogodzić się ze sobą i światem, jest właśnie kapłan czy kapelan szpitalny.

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w stolicy Korei - Seulu.

Kościół modli się dziś za nieuleczalnie i śmiertelnie chorych. Papież Benedykt XVI w orędziu na obchodzony po raz piętnasty Światowy Dzień Chorego wzywa do prowadzenia takiej polityki społecznej, która pomoże usunąć przyczyny wielu chorób oraz do stałej opieki nad tymi chorymi, dla których nie ma lekarstwa. Apeluje też o stworzenie warunków, w których człowiek może z godnością znosić nawet nieuleczalną chorobę i śmierć.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku na prośbę Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 11 lutego 1984 roku, ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)