Trwa ładowanie...
29-05-2009 11:13

Choroba, która zabiła miliony, przeszła groźną mutację

W Kambodży pojawiła się odmiana malarii, która staje się odporna na najskuteczniejsze leki - twierdzą naukowcy. W przeszłości podobne mutacje pasożytów wywołujących chorobę doprowadziły do śmierci milionów ludzi, dlatego eksperci wzywają do podjęcia natychmiastowej akcji prewencyjnej.

Choroba, która zabiła miliony, przeszła groźną mutacjęŹródło: PAP/EPA
d2mhzdo
d2mhzdo

O niepokojących zjawiskach związanych z malarią poinformowały dwa niezależne od siebie zespoły badaczy. Twierdzą oni, że normalnie pasożyty wywołujące chorobę pod wpływem odpowiednich leków znikają z organizmu człowieka w ciągu dwóch do trzech dni. Teraz u pacjentów w zachodniej Kambodży proces ten trwa cztery do pięciu dni, co może być początkowym objawem odporności drobnoustrojów.

Naukowców niepokoi także fakt, że to właśnie w południowo-wschodniej Azji w przeszłości pojawiały się lekooporne odmiany malarii.

Zdaniem ekspertów, należy natychmiast pokonać nową chorobę na terenie Kambodży, by pasożyty nie przedostały się do innych części Azji czy do Afryki.

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób świata. Rocznie zabija około dwóch milionów ludzi.

Rafał Motriuk

d2mhzdo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhzdo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj