Chopin i Moniuszko na frontonie Filharmonii
Na frontonie gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie odsłonięto w niedzielę dwa autentyczne - ocalałe z pożogi wojennej - posągi Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, wykonane przez jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy pocz. XX wieku - Władyslawa Mazura.
Uszkodzone posągi, wydobyte z ruin pierwszego budynku Filharmonii Warszawskiej, zniszczonego w czasie II wojny światowej, przechowywane były przez blisko 50 lat (1952-2001) w lapidarium warszawskiego Muzeum Ziemi. Dzięki temu ocalone rzeźby, mimo poważnych ubytków, zostały zabezpieczone przed dalszą dewastacją i zachowały się w stanie umożliwiającym podjęcie zabiegów konserwatorskich i rekonstrukcyjnych.
Prace takie rozpoczęto w 2001 roku inicjatywy organizatorów obchodów Stulecia Filharmonii i w ostatecznym efekcie przekazane przez Muzeum Ziemi posągi Moniuszki i Chopina, jako jedyne zachowane fragmenty oryginalnego budynku Filharmonii Warszawskiej, mogły powrócić na swoje pierwotne miejsce.
W uroczystości odsłonięcia posągów wzięli udział między innymi dyrektor Muzeum Ziemi, Krzysztof Jakubowski oraz Ewa Rubinstein, wnuczka Emila Młynarskiego, która przybyła do Polski ze Stanów Zjednoczonych, specjalnie z okazji poniedziałkowego koncertu galowego, 100-lecia Filharmonii. (aka)