Trwa ładowanie...
dbp9k2x

Chłopcy uratowali swoją mamę. "Wzorcowe zgłoszenie, z którego mogliby się też uczyć dorośli"

10-letni Aleks i 12-letni Kamil z Chorzowa kilka tygodni temu uratowali swoją mamę, dzwoniąc pod nr 112 i realizując polecenia operatora. W piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego, odebrali gratulacje i nagrody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chłopcy szybko wezwali pomoc, wybierając nr 112 i bez żadnej paniki opowiedzieli o tym, co się dzieje
Chłopcy szybko wezwali pomoc, wybierając nr 112 i bez żadnej paniki opowiedzieli o tym, co się dzieje (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Piergiuliano Chesi)
dbp9k2x

Mama chłopców, Elżbieta Woźny pamięta, że gdy wracała z kuchni do pokoju, zrobiło jej się nagle ciemno przed oczami, podaje portal rfm24.pl.

- Pamiętam jeszcze moment, że kiedy upadłam na podłogę, dzieci coś do mnie mówiły, ale ja ich nie słyszałam - opowiada portalowi Elżbieta. - Później jeszcze przyjazd karetki i przewóz do szpitala.

Chłopcy szybko wezwali pomoc, wybierając nr 112 i spokojnie opowiedzieli o tym, co się dzieje. - Zobaczyliśmy przez okna, że pogotowie przyjechało. Przyszli do domu, zbadali mamę i zabrali ją do szpitala - relacjonowali chłopcy na chwilę przed odebraniem gratulacji od wojewody Mariusza Trepki.

dbp9k2x

- Jestem bardzo dumna z dzieci i zadowolona z nich. Wykazali się dojrzałością, niejeden dorosły nie zachowałby się tak, jak oni - mówiła wzruszona pani Elżbieta.

Jej zdaniem, na taką postawę synów musiały mieć wpływ zajęcia, które są organizowane w ich Szkole Podstawowej nr 15 w Chorzowie. Obecna na piątkowej uroczystości nauczycielka z tej placówki Anna Kozak-Salwa potwierdziła, że w szkole od lat realizowany jest program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz także: Miller czule o wnuczce: "Po wypadku dostałem od niej rysunek pieska, żeby mnie pilnował"

Tomasz Michalczyk z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod odtworzeniu nagrania tamtego zgłoszenia podkreślił, że zachowanie braci może być wzorem, także dla dorosłych.

dbp9k2x

- Szybko i jasno przekazali najważniejsze informacje, spokojnie odpowiadali na pytania operatorki, słuchali jej poleceń i, co ważne, nie przejmowali inicjatywy podczas rozmowy, jak to często próbują robić dorośli. Zgłoszenie powinno tak właśnie wyglądać - powiedział Michalczyk w rozmowie z rmf24.pl.

Podczas uroczystości uhonorowano też operatorów numeru alarmowego oraz zaprezentowano zaprojektowaną przez uczniów maskotkę Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach - Ratusia.

Źródło: rmf24.pl

dbp9k2x

Podziel się opinią

Share
dbp9k2x
dbp9k2x
Więcej tematów