PolskaChłodne stosunki polsko-rosyjskie

Chłodne stosunki polsko-rosyjskie

Uroczystości 60. rocznicy zakończenia II
wojny światowej w Moskwie doprowadziły do ochłodzenia stosunków
polsko-rosyjskich - powiedział minister spraw
zagranicznych Adam Daniel Rotfeld na konferencji prasowej
podsumowującej politykę zagraniczną rządu Marka Belki.

Nie chcę wnikać w tej chwili, dlaczego i czy tak się musiało stać, czy też jest to przejaw szerszego zjawiska - powiedział minister. Możliwości zmiany tego stanu rzeczy przez Polskę uznał za "dosyć ograniczone". W tym kontekście minister podkreślił rolę prasy w odpowiedzialnym kształtowaniu stosunków między Polską a Rosją. Powinniśmy mieć wszyscy poczucie odpowiedzialności - zaapelował.

Rotfeld nie wykluczył, że pogorszenie stosunków Warszawa-Moskwa to "celowe działanie", które zmierza do ograniczenia roli Polski w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej wobec Rosji. Nie powiedział jednak, czyje miałoby to być działanie.

Być może ta teza nie jest do końca uprawniona, ale faktem jest, że taka opinia pojawiła się w wielu miejscach. Nasz wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej UE, zwłaszcza w stosunku do sąsiadów wschodnich, nie przez wszystkich jest traktowany jako uprawniony - przyznał minister.

Zwrócił za to uwagę na dobre stosunki gospodarcze z Rosją. Rozwijają się one nieporównanie lepiej, niż to wynika z tego, co czytamy o ochłodzeniu w stosunkach politycznych. Jest znaczny wzrost obrotów- powiedział. Oceniam tę współpracę jako dobrą, a czasami wręcz wyśmienitą.

Odnosząc się do podróży po Rosji Wojciecha Jaruzelskiego Rotfeld powiedział, że generał nie konsultował tego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ale też nie ma on takiego obowiązku - zaznaczył Rotfeld. Dodał, że tego, czy wyjechać czy nie wyjechać za granicę, nigdy nie konsultuje z MSZ także drugi były prezydent RP, Lech Wałęsa.

Bilans roku polskiego członkostwa w UE Rotfeld uznał za "znakomity". Wyniki były lepsze, niż oczekiwaliśmy - powiedział. Nastąpiła radykalna jakościowa poprawa stosunków z Francją i Niemcami - podkreślił. Jego zdaniem spory z 2003 roku na tle konstytucji UE albo polskiej obecności w Iraku należą już do przeszłości. Dzisiaj nasze relacje są doskonałe - zaznaczył.

Dowodem na to mają być dwustronne spotkania, do jakich doszło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, w tym wspólne posiedzenia rządów - z Niemcami w Krakowie i z Francją w Arras. 19 maja odbędzie się w Nancy na północy Francji kolejny szczyt Trójkąta Weimarskiego. Udało się przezwyciężyć napięcie i nadać stosunkom z Francją i Niemcami wymiar instytucjonalny - dodał.

Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są, zdaniem Rotfelda, najlepsze w historii. Minister podkreślił istnienie polsko- amerykańskiego dialogu strategicznego; tego rodzaju uprzywilejowane więzi łączą USA jeszcze tylko z Wielką Brytanią, Australią, Japonią i Izraelem.

W naszym regionie zyskaliśmy autorytet. Jesteśmy traktowani jako kraj ważny- podkreślił Rotfeld. Podniesieniem prestiżu w świecie - zdaniem ministra - zaowocowała także polska misja w Iraku.

Wkład Polski w zapobieżenie przelewowi krwi na Ukrainie podczas zeszłorocznego kryzysu wyborczego Rotfeld uznał za spektakularny sukces. Trzeba mieć świadomość, że Polska nie inspirowała przemian na Ukrainie. To jest zasługa społeczeństwa ukraińskiego, to jest ich rewolucja, ich dzieło. My odegraliśmy ważną rolę w tym, żeby przebieg wydarzeń, który stawał się coraz bardziej dramatyczny, zakończył się w sposób pokojowy - powiedział.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)