ŚwiatChlebowski: rząd będzie częściej interweniował

Chlebowski: rząd będzie częściej interweniował

Poseł PO Zbigniew Chlebowski jest przekonany, że rząd częściej będzie sięgał po instrumenty wspomagające gospodarkę.

Chlebowski: rząd będzie częściej interweniował
Źródło zdjęć: © WP.PL

Przykładem ma być decyzja Ministerstwa Finansów, które zdecydowało się na operację wymiany euro, które Polska otrzymała z funduszy Unii Europejskiej. Na transakcję zdecydowano się ze względu na bardzo atrakcyjny kurs wymiany złotego.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PO podkreśla, że decyzja Ministerstwa Finansów to jeden z pomysłów rządu na umocnienie złotego. Uważa, że pojawienie się na rynku międzybankowym miliardów euro może umocnić naszą walutę.

Zdaniem posła Chlebowskiego to, co dzieje się na rynkach finansowych, wzmacnia przekonanie, że rok 2012 jest najlepszym czasem, by wprowadzić w Polsce euro. W jego opinii zawirowania na rynku walutowym pokazują także, że Polska jak najszybciej powinna wejść do strefy RM2, gdzie złoty zostanie na sztywno związany z euro. A to mogłoby uspokoić i tych, którzy mają kredyty, jak i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Zbigniew Chlebowski nie wyklucza też powrotu do pomysłów, które uelastycznią rynek pracy. Szef sejmowej komisji finansów przypomniał, że miesiąc temu rząd zaproponował podczas obrad komisji trójstronnej wprowadzenie instytucji tzw. półbezrobocia.

Pomysł polega na tym, by w firmie przeżywającej kryzys właściciel mógł zmniejszyć zatrudnionym wymiar czasu pracy zamiast zwalniać część załogi. Mógłby także zmniejszyć wynagrodzenie o 50 procent.

Zbigniew Chlebowski podkreślił, że to pozwoliłoby zachować miejsca pracy. Jego zdaniem przedsiębiorcy, którzy zastosowaliby te rozwiązania, mieliby szansę wsparcia np. z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych czy z funduszu pracy.

Związki zawodowe w komisji trójstronnej protestują przeciwko takim rozwiązaniom. 95 procent Polaków w sondażach oczekuje od rządu i polityków ochrony miejsc pracy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)