Trwa ładowanie...
d4hj5ck

Chiny rozszerzają blokadę z powodu koronawirusa. Polskie MSZ uspokaja: nie ma zagrożenia

Wirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się błyskawicznie. Kolejne kraje potwierdzają przypadki zakażeń. W Chinach odizolowanych jest 57 mln osób. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapewnia, że wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny. Zmarł lekarz zarażony koronawirusem, który ratował pacjentów
Chiny. Zmarł lekarz zarażony koronawirusem, który ratował pacjentów (PAP/EPA, Fot: XIONG Qi)
d4hj5ck

Pojawiają się nowe przypadki koronawirusa. Jego główne ognisko znajduje się w Chinach, gdzie potwierdzono 1320 przypadków zakażeń. W Hong Kongu szkoły zawiesiły lekcje do 17 lutego. Jedyną prowincją, na której nie doszło do zakażania jest Tybet. Liczba odizolowanych miast wzrosła do 15 obejmując ponad 57 milionów osób. W Wuhan i pobliskim Huanggang zamknięto sklepy i kina - informuje cnn.com.

Jedną z ofiar jest 62-letni lekarz z Wuhan - Liang Wudong, który został zarażony, kiedy walczył o życie pacjentów - podaje dailymail.co.uk. Był na emeryturze, ale został poproszony o pomoc w związku z brakami kadrowymi. Inny medyk Jiang Jijun zmarł na atak serca. Specjaliści podkreślają, że po epidemii szpitale w regionie zostały przytłoczone. Pacjenci leżą na korytarza i podłodze. Pracownicy mają nosić pieluchy, bo nie mają czasu, aby skorzystać z toalety.

d4hj5ck

Ale kolejne przypadki wirusa 2019-nCoV pojawiają się w innych krajach. Australia potwierdziła trzy nowe przypadki zakażeń, po tym jak pozytywny wynik kontroli otrzymali mężczyźni podróżujący do Sydney. Po pięć zakażeń odnotowano w Hong Kongu i Tajlandi, po trzy we Francji, Japonii, Malezji, Singapurze i Tajwanie. Dwa odnotowano w Makau, Korei Południowej, USA i Wietnamie a jeden w Nepalu. Łącznie poza Chinami kontynentalnymi koronawirus występuje w 13 miejscach.

Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

W obawie przed wirusem nadzwyczajne środki wprowadza Wielka Brytania. Światowa Organizacja Zdrowia na razie odmówiła ogłoszenia koronawirusa jako zagrożenia zdrowia publicznego tłumacząc, że jeszcze jest na to za wcześnie. - Nie skupiamy się tak bardzo na liczbach, które wiemy, że rosną - powiedział rzecznik prasowy WHO Tarik Jasarevic. Eksperci przyjrzą się leczeniu i szczepionkom przeciwko MERS i jego potencjalnemu zastosowaniu przeciwko wirusowi 2019-nCoV.

d4hj5ck

O koronawirus pytany był również przez dziennikarzy wiceminister spraw zagranicznych. Ten zapewnił, że wszystkie przejścia zagraniczne mają być monitorowane. Z kolei na lotniskach zastosowano wzmocnione procedury bezpieczeństwa. - Została wprowadzona karta lokalizacji, która wymaga dodatkowych informacji od pasażerów przylatujących z zagrożonych rejonów świata. Nie mam danych, aby w Polsce istniało zagrożenie takim wirusem - tłumaczył Paweł Jabłoński.

Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce? Rzecznik GIS uspokaja
Tajemniczy wirus z Chin. Wstrząsające relacje z Wuhan. Miasto buduje nowy szpital dla 1000 pacjentów

Źródło: cnn.com/dailymail.co.uk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hj5ck

Podziel się opinią

Share
d4hj5ck
d4hj5ck
Więcej tematów