Trwa ładowanie...
dgmf7ck

Chiny ostrzegają ws. Hongkongu. "Wszyscy zapłacą"

Cała społeczność Hongkongu zapłaci, jeśli protesty będą kontynuowane - ostrzegły władze Chin po weekendowych manifestacjach, brutalnie tłumionych przez policję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hongkong. Protesty w mieście trwały cały weekend
Hongkong. Protesty w mieście trwały cały weekend (PAP, Fot: EPA/RITCHIE B. TONGO)
dgmf7ck

- Rząd centralny zdecydowanie popiera działania władz Hongkongu i policji w celu egzekwowania prawa - stwierdził Yang Guang, rzecznik prasowy rządowej komisji ds. Hongkongu i Makau. Dodał, że Pekin nie zaakceptuje działań, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, ale także rozwojowi kraju.

Weekendowe manifestacje mieszkańców Hongkongu przedstawiciel rządu centralnego w mieście nazwał "przerażającymi incydentami, które w poważny sposób zagrażają praworządności".

Nie chciał jednak odnieść się do zarzutów ws. brutalności policji - zauważa AFP.

dgmf7ck

Zobacz także: Prowadził pod wpływem alkoholu. Kamil Durczok przeprasza

Jak podkreślają komentatorzy, sama forma oświadczenia władz w Pekinie jest wyjątkowa.

dgmf7ck

Była to pierwsza konferencja prasowa w biurze komisji od czasu jej powstania w 1997 r., gdy dawną kolonię brytyjską przejął Pekin.

"Wariant militarny"

"To wskazuje, że rząd centralny odczuwa rosnącą presję, by interweniować" - ocenia Yiyin Zhong, chiński korespondent "The Daily Telegraph".

Dodaje, że w Hongkongu wzrosły obawy przed militarnym sposobem rozwiązaniu konfliktu przez władze Państwa Środka. Tym bardziej, że stacjonujące w mieście oddziały Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zgodnie z prawem mogą być użyte do pomocy policji w określonych sytuacjach.

Protesty w Hongkongu trwają już ósmy tydzień, choć władze wstrzymały prace nad nowelizacją prawa ekstradycyjnego. Mieszkańcy obawiają się utraty wolności obywatelskich i żądają całkowietego wycofania projektu ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgmf7ck

Podziel się opinią

Share
dgmf7ck
dgmf7ck
Więcej tematów