Chiny opublikowały białą księgę nt. spornych wysp i krytykują Japonię
Chińskie władze opublikowały białą księgę na temat administrowanych od lat przez Japonię wysp Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim. Pekin skrytykował Tokio za upaństwowienie wysp, co poważnie wpływa na pogorszenie dwustronnych relacji.
25.09.2012 | aktual.: 25.09.2012 16:06
Upaństwowienie przez Japonię wysp "rażąco narusza suwerenność terytorialną Chin i depcze fakty historyczne oraz znajomość prawa międzynarodowego" - napisano w dokumencie. Agencja Xinhua pisze, że "wyspy Diaoyu to nieodłączna część terytorium Chin".
W białej księdze opublikowanej przez Biuro Informacji Rady Państwa oskarżono japońskie władze o "jednostronne kroki" w sprawie wysp, zwłaszcza poprzez rozciągnięcie nad nimi państwowej kontroli.
11 września władze w Tokio ogłosiły decyzję o odkupieniu od prywatnych japońskich właścicieli bezludnych wysp, do których pretensje roszczą sobie zarówno Chiny, Japonia, jak i Tajwan. W reakcji na tę decyzję doszło w Chinach do fali gwałtownych antyjapońskich protestów.
"Poważnie narusza to (decyzja Tokio) suwerenność Chin i jest niezgodne z porozumieniem i konsensusem osiągniętym między starszym pokoleniem przywódców obu krajów" - czytamy w dokumencie.
Kiedy Japonia i Chiny ustanowiły stosunki dyplomatyczne w 1972 roku, ówcześni przywódcy obu krajów, "działający w szerzej pojętym interesie chińsko-japońskich stosunków, osiągnęli znaczące porozumienie i konsensus w sprawie 'rozwiązania kwestii wysp Diaoyu w późniejszym terminie'" - napisano.
Według publikacji chociaż dynastia Qing (dynastia mandżurska, ostatnia dynastia w Chinach, panująca w latach 1644-1911/12 - PAP) scedowała Tajwan i wyspy Diaoyu na rzecz Japonii w następstwie porażki w wojnie chińsko-japońskiej, to "okupacja wysp przez Japonię" podczas wojny w 1895 r. była "nielegalna i jest nieważna".
"Po II wojnie światowej wyspy Diaoyu zostały zwrócone Chinom zgodnie z takimi międzynarodowymi dokumentami jak Deklaracja Kairska (z 1943 r.) czy Proklamacja Poczdamska (1945 r.)" - napisano w białej księdze. "Bez względu na to, jakie jednostronne kroki Japonia podejmie wobec wysp Diaoyu, nie zmieni to faktu, że należą one do Chin" - podkreślono.
Diaoyu (Senkaku) leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu.