Chiny nie odpuszczają. "Świadomie prowokują"
Chiny dalej prowokują, świadomie wywołując kryzys - oświadczyło MSZ Tajwanu. W ten sposób resort skomentował kontynuowane w poniedziałek przez armię ChRL manewry wojskowe wokół tajwańskich mórz i strefy powietrznej.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia decyzję Chin o przedłużeniu ćwiczeń wojskowych. Chińska prowokacja i agresja podważyły status quo w Cieśninie Tajwańskiej i wzmocniły napięcia w regionie" - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez francuską agencję AFP.
"W obliczu zastraszania militarnego stworzonego przez Chiny, Tajwan nie wystraszy się, ani nie wycofa, a będzie bardziej stanowczo bronił swojej suwerenności, bezpieczeństwa narodowego oraz wolnego i demokratycznego stylu życia" - zapewniono.
Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. Są one reakcją na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował. Początkowo informowano, że ćwiczenia zakończą się w niedzielę, jednak w poniedziałek chińska armia zamieściła oświadczenie o kontynuacji manewrów.
Armia tajwańska ogłosiła tego samego dnia ćwiczenia obronne na swoim terytorium symulujące odparcie chińskiej inwazji. Według rządu w Tajpej ćwiczenia te były już wcześniej zaplanowane i nie są odpowiedzią na chińskie manewry.
Chińskie samoloty naruszają linię
W niedzielę Chiny wysłały 66 samolotów wojskowych i 14 okrętów wojennych do działań w okolicach Tajwanu - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Według oświadczenia resortu, 12 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło linię medianę Cieśniny Tajwańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z 66 samolotów chińskich samolotów, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 22 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).
Wśród 22 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazło się sześć myśliwców Shenyang J-16, cztery myśliwce Shenyang J-11, osiem myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30, samolot wojskowy Shaanxi Y-8 ASW, a także trzy bombowce Xi’an H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. W tym 12 myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - niepisaną granicę kontroli morskiej wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową.
Czytaj też: