Trwa ładowanie...

Chiny naciskały USA w polskiej sprawie? Nowe informacje

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chiny odgrywają kluczową, choć niepozorną rolę w podejmowaniu strategicznych decyzji zarówno w Waszyngtonie, jak i w Moskwie - stwierdza Owen Matthews, brytyjski dziennikarz. W tekście dla "The Spectator" analizuje naciski Pekinu na USA, w wyniku których doszło do zerwania umowy o przekazaniu przez Polskę Siłom Zbrojnym Ukrainy myśliwców MiG-29.

Chiny miały naciskać na USA ws. polskich MiG-29 Chiny miały naciskać na USA ws. polskich MiG-29 Źródło: East News, fot: Przemek Swiderski/REPORTER
d1153jq
d1153jq

Dostarczenie Ukrainie myśliwców przez państwo NATO byłoby ważnym symbolicznym krokiem w kierunku bezpośredniego udziału Sojuszu w konflikcie. Mimo to początkowo reakcja Waszyngtonu na polską propozycję była pozytywna. Pentagon jednak szybko zmienił swoje stanowisko.

"Co zmieniło zdanie Waszyngtonu? Po części była to pilna i poufna inicjatywa zewnętrzna z udziałem byłych przywódców europejskich i wysokich rangą urzędników, która ostatecznie została zatwierdzona przez Chińczyków" - uważa Owen Matthews.

Od czasu, kiedy Władimir Putin 27 lutego zadeklarował, że użyje broni nuklearnej, jeżeli dojdzie do ataku wojskowego na Rosję, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest w nieformalnym kontakcie z wyższymi rangą rosyjskimi dowódcami.

d1153jq

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie chwalą się nowymi rakietami. Miedwiediew karmi propagandę Putina

"Dzięki tym nieformalnym kontaktom Waszyngton i ALW uzgodniły, że jeśli Stany Zjednoczone wypowiedzą umowę MiG, pekińscy generałowie zrobią wszystko, co możliwe, aby zneutralizować zagrożenie nuklearne ze strony Putina na poziomie operacyjnym" - pisze Matthews.

Zamieszanie z dostawami MiG-ów 29

Na początku marca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

d1153jq

W reakcji na to szef polskiej dyplomacji podkreślił, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki".- Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych - wskazał Rau.

Z planów jednak nic nie wyszło. Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty. - Perspektywa myśliwców "w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie - oświadczył Kirby.

Kirby przekazał później, że szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację.

Źródło: "The Spectator"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1153jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1153jq
Więcej tematów