Trwa ładowanie...

To już pewne. Polska jest gotowa oddać samoloty MiG-29 Amerykanom

Od kilku dni pojawiały się informacje, że Polska miałaby przekazać samoloty MiG-29 Ukrainie. Rząd informował, że decyzja w tej sprawie nie zapadła. Już wiadomo, że samoloty te mogą trafić do amerykańskiej bazy w Ramstein. Mogą zostać nieodpłatnie przekazane do dyspozycji rządu USA.

Share
To już pewne. Polska oddaje samoloty MiG-29 To już pewne. Polska oddaje samoloty MiG-29 Źródło: PAP, fot: Bogdan Borowiak
d8h4q9c

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - poinformowano na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych.

Jednocześnie, jak poinformowano w komunikacie, Polska "zwróciła się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych". "Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn" - przekazano.

d8h4q9c

"Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie" - czytamy w komunikacie MSZ.

Polskie MiG-29 trafią jednak na Ukrainę?

Komunikat ten, jak informuje MSZ, wydano w związku "z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie".

Przypomnijmy, że w niedzielę, jak informowała agencja Reutersa, sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie wypowiedział się na temat możliwości wysłania polskich myśliwców na Ukrainę. - USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie - miał przekazać dyplomata.

O możliwości przekazania przez Polskę myśliwców Ukrainie pisały już wcześniej amerykańskie media. Według ich ustaleń nasz kraj miałby przekazać ukraińskiej armii swoje wyprodukowane w Rosji myśliwce - Mig-29 i Su-25. Od Amerykanów mielibyśmy dostać natomiast kolejne myśliwce F-16.

d8h4q9c

Kancelaria premiera zdementowała jednak te doniesienia.

- W tej chwili trwają dyskusje na poziomie Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczące możliwości pomocy, w tym pomocy dotyczącej możliwości prowadzenia działań obronnych przez Ukrainę, natomiast żadne takie decyzje nie zapadły, a jeśli miałyby być podejmowane, to muszą one być omówione i podjęte na poziomie całego Sojuszu - stwierdził w poniedziałek w radiowej Trójce szef KPRM, minister Michał Dworczyk podkreślił, pytany, czy Polska rozważa przekazanie Ukrainie samolotów MiG-29.

Pytany o tę sprawę we wtorek premier Mateusz Morawiecki odparł: "Możemy przekazać samoloty do bazy Ramstein, ale nie jesteśmy gotowi na samodzielne kroki".

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8h4q9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d8h4q9c
Więcej tematów