Chiny: decyzja ws. strefy obrony powietrznej przy spornym archipelagu jest zgodna z prawem
Decyzja Pekinu o utworzeniu nowej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego jest zgodna z prawem międzynarodowym - podało chińskie MSZ, zaznaczając że przekazano to wizytującemu Chiny wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi.
- Podczas rozmów chińska strona powtórzyła swoje stanowisko, zaznaczając, że decyzja (w sprawie utworzenia Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego) jest zgodna z prawem międzynarodowym oraz praktyką, a strona amerykańska powinna mieć do tego obiektywny i należny stosunek i to uszanować - powiedział w krótkim oświadczeniu rzecznik MSZ Chin Hong Lei.
Wiceprezydent USA, który udaje się z wizytą do Korei Południowej, spotkał się tego dnia rano z przedstawicielami chińskiego biznesu i jeszcze raz powtórzył, że nowa chińska strefa wywołała "znaczący niepokój" w regionie. Biden powiedział na spotkaniu, że "bardzo bezpośrednio" wyraził "zdecydowane stanowisko i oczekiwania" Waszyngtonu podczas środowych rozmów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.
Zwrócił uwagę, że Chiny, których gospodarka stale rośnie, mają obecnie "większą odpowiedzialność, aby wnosić pozytywny wkład w budowanie pokoju i bezpieczeństwa w regionie", a to oznacza "podejmowanie kroków w celu zmniejszenia ryzyka występowania dodatkowych konfliktów i dokonywania błędnych ocen".
Według amerykańskich źródeł w czasie spotkania z chińskim przywódcą wiceprezydent USA powiedział, że Waszyngton ma "poważne zastrzeżenia" do nowej chińskiej strefy i jej nie uznaje.
Biden wyraził też oczekiwanie, że "Chiny poczynią kroki, aby załagodzić napięcia" związane z utworzeniem Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego, gdzie leży sporny archipelag Senkaku (chiń. Diaoyu); wyspy są przedmiotem sporu między Chinami, Japonią a Tajwanem.
W artykule w chińskim dzienniku "China Daily" oskarżono Waszyngton o to, że "przymyka oko na prowokacje ze strony Tokio", wskazując, że jest to przyczyną wszelkich starć. Jak napisano, Stany Zjednoczone "błędnie wytykają Chiny jako winnego +jednostronnego+ zmieniania statusu Morza Wschodniochińskiego".
We wtorek w czasie spotkania z japońskim premierem Shinzo Abe Biden mówił, że USA są bardzo zaniepokojone podejmowanymi przez Chiny próbami jednostronnej zmiany status quo w rejonie M. Wschodniochińskiego. Według amerykańskiego wiceprezydenta ogłoszenie przez Chiny strefy zaostrzyło napięcia regionalne i zwiększyło groźbę wypadków powietrznych.
Spór o kontrolowane obecnie przez Japonię wyspy Senkaku wszedł w nową fazę 23 listopada, gdy Pekin zadeklarował, że będzie monitorował przestrzeń powietrzną nad archipelagiem. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.
Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie.