ŚwiatChiński optymizm

Chiński optymizm

Chiny wyraziły optymizm w związku z toczącymi się w Pekinie rozmowami na temat domniemanego programu nuklearnego Korei Północnej. Przedstawiciele Chin uczestniczą w rozmowach USA i Korei Północnej.

W pierwszym oficjalnym komentarzu do rozpoczętych w środę trzydniowych rozmów Pekin oświadczył, że toczone dyskusje sprzyjają zrozumieniu i pomogą w znalezieniu rozwiązań.

Rzecznik chińskiego MSZ Liu Jianchao powiedział na konferencji prasowej, że "strony jasno przedstawiły swoje stanowiska w sprawach związanych z kwestią nuklearną i sytuacją na Półwyspie Koreańskim i wyraziły zaniepokojenie".

Zdaniem przedstawiciela chińskiego MSZ, wymiana poglądów będzie sprzyjać "znalezieniu drogi pokojowego rozwiązania istniejącego problemu poprzez dialog".

Zachodni dyplomaci i analitycy uważają, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem rozmów w Pekinie, które toczą się przy drzwiach zamkniętych, będzie zgoda na kolejne spotkanie, co po sześciu miesiącach napięć w stosunkach między Waszyngtonem i Phenianem byłoby rzeczą pozytywną.

Szef amerykańskiej delegacji na rozmowy, dyrektor w Departamencie Stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku James Kelly, nie udzielił w czwartek dziennikarzom żadnej informacji.

Wcześniej Korea Północna oświadczyła, że "kluczem" do jej pekińskich rozmów z USA na temat broni nuklearnej będzie okazanie przez Waszyngton woli zmiany polityki wobec Phenianu, którą ten uważa za wrogą.

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA napisała, że Stany Zjednoczone powinny odrzucić swoje "wrogie" zamiary, aby możliwa była dyskusja o zaniechaniu przez Koreę Północną programu produkcji broni atomowej i dopuszczeniu kontroli.

Japonia i Korea Południowa wysłały swych przedstawicieli do Pekinu w nadziei, że w późniejszym terminie przyłączą się do rozmów. Gotowość włączenia się zadeklarowała Rosja.

Napięcie związane z programem nuklearnym Korei Północnej wzrosło w październiku ubiegłego roku, gdy waszyngtońscy urzędnicy oświadczyli, że Phenian dał do zrozumienia, że kontynuuje prace nad konstrukcją broni nuklearnej.

Korea Północna zerwała w ten sposób porozumienie z roku 1994, w którym zobowiązała się do przerwania takich prac w zamian za dodatkową pomoc gospodarczą. (reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)