ŚwiatChińska Wikipedia odblokowana, ale bez "treści wywrotowych"

Chińska Wikipedia odblokowana, ale bez "treści wywrotowych"


Internetowa encyklopedia - Wikipedia - ponownie dostępna jest w Chinach, gdzie dostęp do niej
zablokowany był przez ponad rok.

Chińska Wikipedia odblokowana, ale bez "treści wywrotowych"
Źródło zdjęć: © AFP

Odblokowanie dostępu do tego popularnego źródła informacji współtworzonego przez internautów z zadowoleniem powitała organizacja walcząca o wolność mediów Reporterzy bez Granic (RsF).

Jednak o ile chińska wersja językowa Wikipedii pozwala na wyszukiwanie haseł apolitycznych, tematy i hasła będące w Chinach nadal tabu, jak np. "4 czerwca" (dzień maskary na placu Tiananmen w 1989 roku), pozostają zablokowane.

Chiny rutynowo blokują dostęp do witryn internetowych, których treść uważają za wywrotową i filtrują internetowe strony pod kątem słów mogących kierować do takich treści.

Wikipedia była zablokowana od października 2005 roku.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu powiedziała, że nie słyszała doniesień nt. Wikipedii, lecz dodała, że Chiny wspierają rozwój Internetu; jak podkreśliła, 123 mln chińskich użytkowników internetu stawia ten kraj na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości internetowego rynku. (Chodzi o wielkość bezwzględną tego rynku, a nie o jego rozmiary w stosunku do liczby mieszkańców).

Według RsF przykład Wikipedii, której założyciel Jimmy Wales zalecał cierpliwość w postępowaniu z chińskimi władzami, pokazał, że jeśli zagraniczna firma będzie twardo obstawać przy swoim, Pekin w końcu ustąpi.

"Chiński rząd jest pragmatyczny i nie chce obywać się bez zagranicznych firm w sektorze internetowym" - stwierdza w oświadczeniu RsF. - "Dlatego też jest oczywiście miejsce na negocjacje dla firm amerykańskich".

Pomimo blokady Wikipedii, której edytorem może być każdy, niewielka społeczność chińskich użytkowników wykorzystywała serwery proxy i inne sztuczki, aby dotrzeć do zakazanych stron.

Według analityków chińskie władzy martwi nie tyle zawartość Wikipedii, co otwarty proces jej tworzenia, wpływający na budowanie więzi i wspólnoty wśród edytorów haseł, którzy potrafią szybko zmobilizować się do dostarczenia nowych treści do tej niezwykle popularnej encyklopedii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)