Trwa ładowanie...
d18i3px

Chile: czy Pinochet stanie przed sądem?

Syn byłego dyktatora Chile Marco Antonio Pinochet Hiriart zapewnił w piątek, że jego ojciec Augusto Pinochet nie jest umysłowo chory. Przyznał jednak, że Pinochet senior przejawia oznaki demencji.

Share
d18i3px

Sąd Apelacyjny w Santiago zastanawia się obecnie, czy zwolnić 85-letniego Augusto Pinocheta z zarzutów popełnienia przestępstw podczas rządów w latach 1973-90. Wnioskuje o to obrona, której zdaniem stary Pinochet nie byłby w stanie stawić się przed sądem. Sąd ma rozstrzygnąć tę kwestię w najbliższy poniedziałek.

Według lokalnego prawa, wiek i zdrowie oskrażonego nie mają wpływu na rozpoczęcie procesu. Od wszczęcia postępowania odstąpić można jedynie wtedy, gdy oskarżony jest chory psychicznie.

Pinochetowi zarzuca się próbę zatajenia 18 porwań oraz 57 morderstw, popełnionych przez rządowe wojska, które prześladowały opozycję. W styczniu badania lekarskie wykazały, że Pinochet cierpi na lekką demencję, ale - według sądu - może on wziąć udział w procesie. Zdaniem syna byłego dyktatora, zaniki pamięci uniemożliwią ojcu dokładne odtworzenie wydarzeń z przeszłości. (jask)

d18i3px

Podziel się opinią

Share
d18i3px
d18i3px
Więcej tematów